Metoksalen (oral yol) önlemleri

Doktorunuz, bu ilacın çalıştığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir. Göz muayeneleri eklenmelidir.

Bu ilaç cildinizin ve dudaklarınızın güneş ışığına duyarlılığını arttırır. Bu nedenle, güneş ışığına maruz kalma, pencere camından veya bulutlu bir günde bile olsa, ciddi derecede yanıklara neden olabilir. Gün ışığı saatlerinde dışarı çıkmanız gerekiyorsa

Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Cildiniz bu tıbbın tedavisinden sonra bir süre güneş ışığına duyarlı olmaya devam edebilir. Güneşte vakit geçirmeyi planlıyorsanız, her tedaviyi takiben en az 48 saat boyunca daha dikkatli olun. Buna ek olarak, metoksalen ile tedavi sırasında herhangi bir zamanda güneşlenmeyin.

Her metoxsalen dozunu aldıktan sonraki 24 saat boyunca gözler, ultraviyole ışığını tamamen engelleyen veya absorbe eden özel sıra sarmal güneş gözlüğü ile gündüz saatlerinde korunmalıdır (sıradan güneş gözlüğü yeterli değildir). Bu, kataraktları önlemek içindir. Doktorunuz ne tür güneş gözlüğü kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir. Bu camlar, pencere camından gelen veya bulutlu bir güne gelen ışık gibi dolaylı ışıkta bile giyilmelidir.

Bu ilaç cildinizin kurumasına veya kaşınmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu sorunu tedavi etmek için cildinize herhangi bir şey uygulamadan önce doktorunuza danışın.