Meprobamat ve aspirin

Terapötik Sınıf: Salisilat, Aspirin Kombinasyonu

Kullanımları meprobamat ve aspirin için

Farmakolojik Sınıf: NSAID

Kimyasal Sınıf: Karbamat

Meprobamat ve aspirin sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Meprobamat ve aspirin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Meprobamat, aspirin veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Ateşi olan bir çocuğa veya gence bir virüs enfeksiyonu, özellikle grip veya su çiçeği belirtileri olan çocuğunuzun doktoruyla konuşmadan bunları aspirin içeren bir ilaç vermeyin. Aspirin, bir virüs enfeksiyonu, özellikle grip veya su çiçeği nedeniyle ateşli çocuklarda veya gençlerde Reye sendromu diye bilinen ciddi bir hastalığa neden olabilir, bu çok önemlidir. Virüs enfeksiyonu çekmeyen çocuklar, özellikle ateşleri varsa veya kusma, ishal veya terleme nedeniyle vücut sıvılarını büyük oranda kaybettiyse, aspirinin (bu kombinasyon tıbbında yer alan) etkilerine karşı daha hassas olabilirler. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Yaşlı insanlar özellikle meprobamat ve aspirinin etkilerine karşı hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Meprobamat ve aspirin kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Meprobamat ve aspirin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle meprobamat ve aspirin kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle meprobamat ve aspirin kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte meprobamat ve aspirin kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacı kullanmanız sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Meprobamat ve aspirin aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkiler riski taşır ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz meprobamat ve aspirin dozunu veya sıklığını değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, meprobamat ve aspirinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Midemli tahrişi azaltmak için meprobamat ve aspirin ya da tam bir bardak (8 ons) su içirin.

Güçlü sirke benzeri bir koku varsa, meprobamat ve aspirin almayınız. Bu koku içerisindeki aspirin parçalanması demektir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Meprobamat ve aspirin sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Çok fazla meprobamat alınırsa alışkanlık haline gelebilir. Ayrıca, çok fazla aspirin alarak aşırı dozda mide problemlerine veya tıbbi problemlere neden olabilir.

Farklı hastalar için meprobamat ve aspirin dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece meprobamat ve aspirinin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Eğer meprobamat ve aspirin düzenli olarak uzun süre alacaksanız

Eğer meprobamat ve aspirin’i büyük dozlarda veya uzun süre alacaksanız, önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Meprobamat ve aspirinin uygun kullanımı

Şu anda aldığınız reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) reçeteli ilaçların etiketlerini kontrol edin. Eğer herhangi birinde aspirin veya diğer salisilatlar (bizmut subsalisilat [örn. Pepto-Bismol] dahil) varsa, özellikle dikkatli olun. Aspirin içeren bu kombinasyon ilacı kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini almak veya kullanmak, aşırı dozda ilaca neden olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Meprobamat ve aspirin, alkol ve diğer MSS depresanlarının (sinir sistemini yavaşlatan, muhtemelen uyuşukluğa neden olan ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler arasında saman nezlesi, diğer alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, barbitüratlar, nöbetler için ilaçlar, kas gevşetici maddeler veya bazı diş anestetiklerini de içeren anestetik maddeler bulunmaktadır. Meprobamat ve aspirin kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Meprobamat ve aspirin ile tedavi ederken, özellikle ilacın yüksek dozlarda veya uzun süre alınıp alınmadığı durumlarda, alkollü içki içerseniz, mide sorunları daha olası olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Meprobamat ve aspirinin diğer bazı ilaçlarla birlikte fazla kullanılması mide problemleri olasılığını artırabilir. Bu nedenle, doktorunuz veya diş hekimi tarafından yapılmadığı sürece, aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle meprobamat ve aspirin kullanmayın.

Selüloz içeren bir müshil alıyorsanız, meprobamat ve aspirin kullandıktan sonra 2 saat içinde almayınız. Bu ilaçları birbirine yakın tutmak, aspirinin (bu kombinasyon tıbbında yer alan) vücudunuz tarafından absorbe edilmesini önleyerek meprobamat ve aspirinin daha az etkili olmasını sağlayabilir.

Diyabetik hastalar için

Herhangi bir tıbbi test yaptırmadan önce, meprobamat ve aspirin kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Metpiramon testi ve fentolamin testi gibi bazı testlerin sonuçları meprobamat ve aspirin tarafından etkilenebilir.

Diş hekimliği cerrahisi de dahil olmak üzere cerrahi yaptırmayı planlıyorsanız, doktorunuz veya diş hekimi tarafından aksi belirtilmedikçe ameliyattan önce 5 gün boyunca aspirin (bu kombinasyon tıbbında yer alan) almayınız. Bu süre içinde aspirin almak kanama sorunlarına neden olabilir.

Uyarılar Meprobamat ve aspirin kullanırken

Kendinizin veya başkasının meprobamat ve aspirinin aşırı dozunu almış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen yardım alın. Meprobamat ve aspirinin aşırı doz alınması ya da bununla birlikte alkol ya da diğer MSS depresanları alarak bilinç kaybına ve muhtemelen ölüme yol açabilir. Herhangi bir işitme kaybı, ciddi karışıklık, uykulu olma veya güçsüzlük, nefes darlığı veya yavaş veya rahatsız edici solunum, şaşırtıcı ve yavaş kalp atımı: aşırı dozda kalan bazı belirtiler kulaklarda çınlama veya uğultu vermeye devam ediyor.

Meprobamat ve aspirin, bazı kişilerin baş dönmesi, baş dönmesi, uyuşuk olma veya normalde olduğundan daha az uyarı haline gelmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce meprobamat ve aspirinle nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünüzde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka şeyleri yaptığınızdan emin olun.

Meprobamat (bu kombinasyon tıbbında bulunur) ağız kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, ağzınız 2 haftadan uzun süre kurumuş hissetmeye devam ederse, doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Meprobamat ve aspirin Yan Etkiler

Aspirin / meprobamat

Meprobamat ve aspirin kullanımını bıraktıktan sonra, dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kaygı Xanax, Lexapro, Cymbalta, alprazolam, atenolol, lorazepam, hidrokszin, esitalopram, Ativan, venlafaksin, duloksetin, diazepam

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, hidrokodon, amitriptilin, Percocet, hidroksijin, klonidin

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için aspirin / meprobamat destek grubuna katılın.