Melatonin (n-asetil-5-metoksitriptamin) ile ilgili terimler

Natural Standard® Hasta Monografisi, Telif Hakkı © 2016 (). Her hakkı saklıdır. Ticari dağıtım yasaklandı. Bu monograf sadece bilgi amaçlıdır ve özel bir tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Terapiler ve / veya sağlık koşulları hakkında karar vermeden önce nitelikli bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

Melatonin, amino asit triptofandan gelen pineal bezin beyninde ürettiği bir hormondur. Melatoninin üretimi ve bırakılması karanlık tarafından uyarılır ve ışıkla azalır, melatoninin sirkadiyen ritminde (iç vücut saati) ve çeşitli vücut işlevlerinin düzenlenişine karıştığını gösterir. Kandaki melatonin seviyeleri yatmadan önce en yüksek seviyededir.

Melatoninin en yaygın kullanımı uykuya yardımcı olmaktır. Melatoninin kullanımını destekleyen en güçlü kanıt gecikmiş uyku faz sendromu, çocuklarda ve yaşlılarda uykusuzluk, jet lagı ve davranışsal, gelişimsel veya zihinsel bozuklukları olan kişilerde uyku problemleri içindir. Melatoninin desteklenmesindeki en zayıf kanıtlar çalışma vardiyalı uyku bozukluğu içindir. Diğer kullanımlar için melatonin desteğinde iyi kanıt bulunmamaktadır.

Notların anahtarı

Gecikmiş uyku faz sendromu (DSPS)

Melatoninin etkilerini bloke eden yeni ilaçlar geliştiriliyor. Bunlara BMS-214778 ve luzindol dahildir ve çeşitli hastalıklarda kullanışlı olabilirler.

Aşağıdaki dozlar, bilimsel araştırmalara, yayınlara, geleneksel kullanıma veya uzman görüşüne dayanmaktadır. Çoğu şifalı bitki ve takviyeleri iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkinlik ispatlanmayabilir. Markalar, aynı marka dahilinde bile değişken malzemelerle farklı yapılabilir. Aşağıdaki dozlar tüm ürünler için geçerli olmayabilir. Tedaviye başlamadan önce ürün etiketlerini okumalı ve dozları kalifiye bir sağlık uzmanıyla tartışmalısınız.

Melatoninin alındığı gün önemlidir. Melatonin sabahın, öğleden sonranın veya akşamın erken saatlerinde alınmasına bağlı olarak sirkadiyen ritimleri (iç vücut saati) farklı şekilde etkiler.

Yaşla ilişkili maküler dejenerasyon (yaş ile görme kaybı) için üç miligram melatonin, altı ay boyunca yatmadan önce gece ağız yoluyla alınır.

Yaşlılarda vücut ısısı regülasyonunu iyileştirmek için 1.5 miligram melatonin akşam iki hafta boyunca ağız yoluyla alınır.

Uykusuzluk (çocuklar)

Alzheimer hastalığı veya bilişsel düşüş için melatonin, 10 günden 35 aya kadar günde 1-10 miligram dozunda ağızdan alınır.

Uykusuzluk (yaşlı)

Enflamasyon için, melatonin altı ay boyunca günde 10 miligram, bir gece önce ve ameliyattan bir saat önce beş miligram dozda ağızdan alındı.

Jet lag

Astım için, üç miligram melatonin dört hafta boyunca ağızdan alınır.

Uyku bozuklukları (davranışsal, gelişimsel ve zihinsel rahatsızlıkları olan insanlar)

Sağlıklı insanlarda uyku iyileştirmesi

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (yaşla birlikte görme kaybı)

Benzodiazepinlerden (anksiyete ajanlarından) çekilmek için birkaç hafta ila bir yıla kadar günde 1-5 miligram dozaj alınır.

Yaşlanma (vücut ısısı düzenlemesi)

Kanser için, melatonin günde 1-40 miligram dozunda ağız yoluyla alınır; 20 miligram en yaygın olanı birkaç hafta ila aylardadır. Melatonin cilde uygulanır.

Alzheimer hastalığı / bilişsel düşüş

Kronik yorgunluk sendromu için, üç ay boyunca yataktan beş saat önce beş miligram melatonin ağızdan alındı.

Anti-inflamatuar

KOAH (solunum zorluğu çeken kronik akciğer rahatsızlığı) için, üç miligram melatonin yatmadan iki saat önce gece üç ay boyunca ağız yoluyla alınır.

Görme sorunu olan ve olmayan insanlarda sirkadiyen ritim uyku bozuklukları için, melatonin yatmadan önce 0.5-5 miligram olan tek bir doz olarak veya 1-3 ay boyunca günlük bir doz olarak ağızdan alınır.

Gecikmiş uyku fazı sendromu için, melatonin 0.3-6 miligram dozunda ağız yoluyla alınır ve beş miligram en yaygın olanı, iki hafta ila üç ay boyunca uykuya dalmadan önce günlük olarak alınır.

Deliryumda, 0.5 miligram melatonin gece 14 günde ağız yoluyla alınır.

Depresyon için altı miligram yavaş salınımlı melatonin, dört hafta boyunca yatmadan önce ağızdan alındı.

Egzersiz performansı için, egzersizden bir saat önce veya yatmadan önce 5-6 miligram melatonin ağızdan alınır.

Doğurganlık için, hormonal enjeksiyona kadar (insan koryonik gonadotropin, HCG) menstruasyon döngüsünün üçüncü günden beşinci gününe veya hormon enjeksiyonu gününde, üç miligram melatonin ağız yoluyla gece boyunca alınır.

Fibromiyalji için, 3-5 miligram melatonin dört hafta ila 60 gün boyunca gece boyunca ağızdan alınır.

Karın ve bağırsak rahatsızlıkları için 2-12 hafta boyunca gece 3-10 miligram melatonin ağız yoluyla alınır.

Benzodiazepin geri çekilmesi

Baş ağrısı için 2-10 miligram melatonin gece 14 günden sekiz haftaya kadar ağız yoluyla alınır.

Kanser tedavisi

Karaciğer iltihabı için, beş miligram melatonin günde iki kez ağız yoluyla 12 hafta boyunca alınmıştır.

Yüksek tansiyon için, melatonin gün içerisinde tek bir doz olarak veya yatmadan önce 1-5 miligram dozda ağızdan alınır veya 1-3 ay boyunca günlük olarak alınır.

Yüksek kolesterol için beş miligram melatonin iki ay boyunca günlük olarak ağızdan alınır.

Yaşlılarda uykusuzluk için, melatonin, melatonin bakımından zengin gece sütü veya yavaş salınımlı Circadin® şeklinde, birkaç ay kadar yatmadan önce veya günde iki saat önce 0.1-5 miligram dozunda ağızdan alınıyor. Dört gece yanağına 0,5 miligramlık bir doz konuldu.

Jet süresince, 0.1-8 miligram melatonin, seyahat gününde ağızdan alınır (hedef yatmadan önce hedef yatağına yakın), daha sonra standart veya yavaş salınımlı melatonin (Circadin®) şeklinde günde birkaç gün boyunca alınır.

Hafızada, testten önce ağızdan üç miligram melatonin alındı.

Menopoz için üç miligram melatonin, 3-6 ay boyunca yatmadan önce gece başına ağız yoluyla alınır.

Parkinson hastalığı için 2-50 hafta boyunca yatmadan önce gece başına 3-50 miligram dozda ağız yoluyla alınır. (Yüksek doz 3-6,6 gram melatonin de günde bir ağızdan alındı; ancak bu dozlar eski bir 1972 çalışmasında kullanıldı ve artık kullanılmıyor.)

Periyodik ekstremite hareket bozukluğu için üç haftalık melatonin her hafta altı hafta boyunca ağız yoluyla alınır.

REM uyku davranışı bozukluğu için, 3-12 miligram melatonin dört hafta boyunca günlük olarak ağızdan alınır.

Huzursuz bacak sendromu için üç miligram melatoninle ağızdan alınır.

Sarkoidoz (kronik yaygın iltihaplanma) için, 20 miligram melatonin bir yıl ağız yoluyla alınır, daha sonra ikinci bir yılda 10 miligrama düşer.

Şizofreni hastalarında kas hareket problemleri için günde 2-10 miligram melatonin alınır.

Mevsimsel affektif bozukluk (SAD) için iki miligram sürekli salınımlı melatonin ağız yoluyla iki hafta boyunca gece üç saat boyunca alınır. Altı gün boyunca dil altında 0.5 miligram melatonin dozu alınmıştır.

Nöbet bozukluklarında ağızdan alınan melatonin dozları 2-4 hafta ila üç ay arasında günde 3-10 miligramdı.

Uyku için (genel), ağızdan alınan melatonin dozları 0,3-10 miligramdı.

Davranışsal, gelişimsel veya zihinsel rahatsızlıkları olan insanlardaki uyku bozuklukları için, bir yıla kadar günlük 0.1-10 miligram melatonin ağızdan alınır.

Alzheimer hastalığında uyku bozukluğu için 1,5-10 miligram melatonin hafif maruz kalma veya kapsül formunda birlikte 10 gün ila 35 ay boyunca gece ağız yoluyla alınır.

Astımlılardaki uyku bozukluğu için dört haftalık ağızdan üç miligram melatonin alınır.

Kronik yorgunluk sendromu

Otizmi olanlardaki uyku bozukluğu için 0.75-10 miligram melatonin iki hafta ila altı ay boyunca yatmadan önce gece alınmıştır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

KOAH’lılardaki uyku bozukluğu için üç miligram melatonin her akşam ağız yoluyla alınır.

Sirkadik ritim uykusu bozuklukları (görme sorunu olan ve olmayan kişiler)

Kistik fibrozisli hastalarda uyku bozukluğu için, üç miligram melatonin, gece boyunca 21 gün boyunca ağız yoluyla alınır.

Depresyon olanlardaki uyku bozukluğu için, 0.5-10 miligram melatonin düzenli tedaviye ek olarak 3-4 hafta ağız yoluyla alınır.

Sağlıklı insanlarda uyku bozukluğu için 0.1-80 miligram melatonin ağız yoluyla alınır, genelde yataktan önce bir veya birkaç gün boyunca 26 haftaya kadar her gece. Damara 50 miligram doz enjekte edildi.

Hemodiyaliz geçiren insanlarda uyku bozukluğu olması için üç haftalık melatonin altı hafta boyunca ağız yoluyla alınmıştır.

Hastaneye yatan ve tıbbi açıdan hasta insanlarda uyku bozukluğu yaşamak için 3-5,4 miligram melatonin her akşam ağız yoluyla alınır.

Öğrenme özürlü kişilerde uyku bozukluğu için 0.5-9 miligram melatonin ağızdan 32-73 gün boyunca alınır.

Parkinson hastalığında olanlardaki uyku bozukluğu için 3-50 miligram melatonin yatmadan 2-4 hafta ağız yoluyla alınır.

Ameliyattan sonra uyku bozukluğu için, üç gece boyunca beş miligram melatonin ağzından alındı.

Zihinsel rahatsızlıkları olan insanlarda uyku bozukluğu için 2-12 miligram melatonin günlük olarak 12 hafta boyunca dinlenmeden önce ağız yoluyla alınır

Delirium

Travmatik beyin hasarına sahip kişilerde uyku bozukluğu için beş miligram melatonin bir ay ağızdan alınır.

Tüberoskleroz kompleksi (beyinde ve diğer organlarda tümörlere neden olan bir genetik bozukluk) olan insanlarda uyku bozukluğu için beş haftalık melatonin yatmadan 20 dakika önce iki hafta boyunca alınmıştır.

Sigara içmek için, 0.3 miligram melatonin, nikotin çekilmesinden 3.5 saat sonra ağızdan alındı.

Ameliyat için 3-15 miligram melatonin ağız yoluyla alınıyor veya dile yerleştiriliyor ve kilogram başına 0,05-0,2 miligram dilin altında ya tek başına ya da başka sakinleştiricilerle, genellikle operasyondan 90 dakika önce ya da önceki gece Ve ameliyattan 90 dakika önce. Ameliyat öncesi kaygı veya sedasyon için, ameliyattan önce tek başına veya diğer sedatiflerle damara melatoninin kilogramı başına 3-10 miligram ve / veya 0.05-0.5 miligram enjekte edilmiştir.

Depresyon

Diyabet (ilave terapi)

Egzersiz performansı

Doğurganlık

Fibromiyalji

Glokom

Baş ağrısı

Kalp hastalığı

Yüksek tansiyon

Yüksek kolestorol

HIV / AIDS

Karaciğer iltihabı

Bellek

Menopoz

Ağrı

Parkinson hastalığı

Periyodik ekstremite hareket bozukluğu

REM uyku davranışı bozukluğu

Huzursuz bacak sendromu

Rett sendromu

Geç diskinezi (kontrolsüz, tekrarlayan hareketler) için 2-20 miligram melatonin ağız yoluyla 4-12 hafta alınıyor.

Kulak çınlaması

Düşük trombosit için, gece boyunca iki ay boyunca 20 miligram melatonin ağızdan alınır.

Kulak çınlaması için, üç miligram melatonin günde 80 güne kadar ağızdan alınır.

Ülser için beş miligram melatonin, diğer ilaçlarla birlikte 21 gün süreyle günde iki kez ağızdan alındı.

Gece idrara çıkma için iki miligram melatonin dört hafta boyunca günlük olarak ağızdan alınır.

İş vardiyalı uyku bozukluğu için, bir gece vardiyasından sonra gündüz uykusundan altı gün öncesine kadar 1.8-10 miligram melatonin ağız yoluyla günde üç defa alınır.

Cildin güneş hasarı için, melatonin bir jel formunda cilde (0.12 mililitre jel içinde% 0.05-0.5 konsantrasyonlarda% 70 etanol içinde 20-100 miligram melatonin) uygulanır; metrekare başına 0.6 miligram 15 dakika önce güneşe maruz kaldıktan 240 dakika sonra tek başına veya C ve E vitaminleri, etanol, propilen glikol ve suda yüzde beş melatonin ve tek başına ya da C ve E vitaminleri ile% 1.2-5 melatonin içeren solüsyonların 5.85 mikrolitresi.

Çocuklarda melatonin takviyeleri üzerine sınırlı araştırma vardır ve bunların güvenliği belirlenmemiştir. Melatonin, çocuklarda nöbet riskini artırabilir; dikkatli olunması tavsiye edilir ve melatonin kullanımı bir sağlık uzmanıyla görüşülmelidir.

Yenidoğanlarda inflamasyon veya solunum sıkıntısı sendromu için, ilk dört doz arasında iki saat, beşinci ve altıncı dozlar arasında dört saat, yedinci ile altıncı dozlar arasında sekiz saat olmak üzere toplam 10 doz melatonin (kilogram başına 10 miligram) verildi. Sekizinci dozlar ve dokuzuncu ve 10. dozlar arasında 12 saat.

Görme sorunu olan ve olmayan çocuklarda sirkadyen ritim uykusu bozuklukları için, 3-12 miligram melatonin, sekiz hafta boyunca her gün ağız yoluyla alınmaktadır.

Gecikmiş uyku fazı sendromu için 3-6 miligram melatonin günde 10-28 gün ağızdan alınır.

Uykusuzluk için, 1-5 miligram melatonin ağız yoluyla gece başına iki aya kadar alınır. Melatoninin kilogramı başına 0,05-0,15 miligram dozları bir hafta boyunca gece ağız yoluyla alınır.

Rett sendromu için, 2.5-7.5 miligram yatmadan önce iki yıla kadar günde bir kez ağız yoluyla alınır.

Sedasyon için standart sedasyondan 10 dakika önce 3-6 miligram melatonin ağızdan alınır.

Sarkoidoz

Şizofreni

Mevsimsel afektif bozukluk (SAD)

Nöbet bozukluğu

Cilt güneşinde hasar

Uyku bozukluğu

Sigara içmek

Mide rahatsızlıkları (ve bağırsak rahatsızlıkları)

İnme

Nöbet bozukluğu için, 1,5-10 miligram melatonin, iki hafta ila üç ay boyunca günlük olarak ağızdan alınır.

Sepsis (enfeksiyona şiddetli tepki) için, bir saat ayrılan iki adet 10 mg doz, tanıdan 12 saat sonra ağızdan alınır.

Davranışsal, gelişimsel veya zihinsel rahatsızlıkları olan çocuklarda görülen uyku bozukluklarında, bir haftadan 72 aya kadar günlük 0.1-10 miligram ağız yoluyla alınır.

Uyku bozukluğu için 2-10 miligram melatonin, dört hafta ila üç ay boyunca yatmadan önce gece başına ağız yoluyla alınır.

Ameliyattan önce standart ağrı kesiciler veya anestezi ile ameliyat öncesi 1-3 dozda ağızdan 0.01-0.5 miligram kilogram melatonin alınır.

Gece idrara çıkma için beş miligram melatonin her akşam üç ay boyunca ağız yoluyla alınır.

Ağrı için, kilogram başına 10 miligram olan tek bir doz melatonin damara enjekte edildi.

Bu kullanımlar insanlarda veya hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkinliği her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Derecelendirmenin gerekçesi

Aşağıdaki kullanımlar geleneğe veya bilimsel teorilere dayanmaktadır. Genellikle insanlarda iyice test edilmemiştir ve güvenlik ve etkililik her zaman kanıtlanmamıştır. Bu koşullardan bazıları potansiyel olarak ciddidir ve nitelikli bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Not: Bu bölüm hem vücuttaki melatonin hem de diğer kaynaklardan alınan melatonin ve melatonin ve melatonin ile alındığında diğer ajanların etkilerini tartışmaktadır. Birçok ilaç vücudun doğal melatonini seviyesini düşürebilir. Bunlar nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (ibuprofen [Motrin®, Advil®] veya naproksen [Naprosyn®, Aleve®] dahil olmak üzere NSAID’ler), beta-bloker kan basıncı ilaçları (propranolol [Inderal®], atenolol [Tenormin®] dahil) Ve metoprolol [Lopressor®, Toprol®]) ve vücuttaki B6 vitamini seviyesini düşüren ajanlar (doğum kontrolü, hormon replasman tedavisi, loop diüretikler, hidralazin ve teofilin dahil). Melatonin düzeylerini etkileyebilecek diğer ajanlar arasında kafein, diazepam, estradiol, somatostatin, temazepam, verapamil ve vitamin B12 bulunur.

Melatonin pıhtılaşma riskini etkileyebilir. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde ve kanamayı veya pıhtılaşmayı etkileyebilecek ilaçları kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Doz ayarlamaları gerekebilir.

Ameliyat

Tardif diskinezi

Trombositopeni (düşük trombosit)

Ülserler

Idrara çıkma (idrar yapmak için gece uyanmak)

İş vardiyalı uyku bozukluğu

Gelenek veya teoriye dayalı kullanımlar

Melatonin kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kan şekeri de etkileyebilecek ilaçları kullanırken dikkatli olun. Diyabet için ağız yoluyla veya insülinle ilaç almakta olan kişiler bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir. İlaç ayarlamaları gerekebilir.

Melatonin kan basıncını etkiler. Dikkat, kan basıncını etkileyen uyuşturucu kullananlarda önerilir.

Melatonin, vücudun bazı ilaçları karaciğerin sitokrom P450 enzim sistemini kullanarak işleyiş biçimine müdahele edebilir. Sonuç olarak, bu ilaçların seviyeleri kandaki değişikliğe uğrayabilir ve değişmiş etkilere veya potansiyel olarak ciddi advers reaksiyonlara neden olabilir. Herhangi bir ilacı kullanan insanlar, paketin ekini kontrol etmeli ve muhtemel etkileşimler hakkında bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir.

Melatonin bazı ilaçların neden olduğu uyuşukluk miktarını artırabilir. Örnekler, lorazepam (Ativan®) veya diazepam (Valium®) gibi benzodiazepinler, fenobarbital gibi barbitüratlar, kodein gibi uyuşturucu, bazı antidepresanlar ve alkoldür. Makine kullanırken veya kullanırken dikkatli olun.

Melatonin ACE inhibitörleri, böbrekler tarafından geçen ajanlar, kan damarı genişliğini etkileyen ajanlar, GABA’yi etkileyen ajanlar, bağışıklık sistemini etkileyen ajanlar, sinir sistemini etkileyen ajanlar, karaciğere zarar veren ajanlar, nöbeti arttıran ajanlarla etkileşebilir Alkol, Alzheimer ajanları, anestetikler, antiaging ajanlar, antiartrit ajanlar, antiasthma ajanlar, antikanser ajanlar, antitrombotik ajanlar, antitrombotik ajanlar, antitrombotik ajanlar, Anti-inflamatuar ajanlar, antiparazit ajanlar, antipsikotik ajanlar, antiulcer ajanlar, antiviraller, anksiyete ajanları, doğum kontrolü, kafein, kalsiyum kanal blokerleri, kolesterol düşürücü ajanlar, bilişsel ajanlar, diş hekimliği ajanları, dekstrometorfan, kulak ajanları, epithalamin, estrojenler, egzersiz performansı Kalp hızı ayarlayıcı ajanlar, hormonal ajanlar, isoniazid, lityum, akciğer ajanları, manyetik alanlar, metamfetaminler, metoksamin, kas-iskelet maddeleri ve benzeri ajanlar, ajanlar, göz ajanları, fertilite ajanları, flumazenil, genital ve idrar bozuklukları ajanları, glokom ajanları, , Nöromüsküler blokerler, opioidler, osteoporoz ajanları, ağrı kesiciler, remifentanil, sevofluran, cilt ajanları, mide ajanları, takrin, tiroid hormonları, aşılar, valproik asit ve kilo verme maddeleri.

Not: Bu bölüm hem vücuttaki melatonin hem de diğer kaynaklardan alınan melatonin ve melatonin ve melatonin ile alındığında diğer ajanların etkilerini tartışmaktadır. Birçok ilaç vücudun doğal melatonini seviyesini düşürebilir. Bunlar nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (ibuprofen [Motrin®, Advil®] veya naproksen [Naprosyn®, Aleve®] dahil olmak üzere NSAID’ler), beta-bloker kan basıncı ilaçları (propranolol [Inderal®], atenolol [Tenormin®] dahil) Ve metoprolol [Lopressor®, Toprol®]) ve vücuttaki B6 vitamini seviyesini düşüren ajanlar (doğum kontrolü, hormon replasman tedavisi, loop diüretikler, hidralazin ve teofilin dahil). Melatonin düzeylerini etkileyebilecek diğer ajanlar arasında kafein, diazepam, estradiol, somatostatin, temazepam, verapamil ve vitamin B12 bulunur.

Melatonin pıhtılaşma riskini etkileyebilir. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu olan insanlarda ve kanamayı veya pıhtılaşmayı etkileyebilecek otlar ve takviyeleri kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Doz ayarlamaları gerekebilir.

Melatonin kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kan şekerini de etkileyebilecek otlar veya takviyeleri kullanırken dikkatli olun. Kan glikoz seviyeleri izlemeyi gerektirebilir ve dozların ayarlanması gerekebilir.

Melatonin kan basıncını etkiler. Dikkat, otları kullanan veya kan basıncını etkileyen takviyeleri tavsiye eder.

Melatonin, karaciğerin sitokrom P450 enzim sistemini kullanarak vücudun belirli şifalı bitki veya takviyeleri işleme biçimini etkileyebilir. Sonuç olarak, diğer şifalı bitkilerin veya takviyelerin seviyeleri kanda değişebilir. Ayrıca, diğer şifalı bitkilerin veya takviyelerin sitokrom P450 sistemi üzerindeki etkilerini de değiştirebilir.

Melatonin, bazı şifalı bitkiler veya ilave maddelerden kaynaklanan uyuşukluk miktarını artırabilir.

Melatonin ayrıca 5-HTP, ACE inhibitörleri, Alzheimer şifalı bitkileri ve takviyeleri, anestezi, antiaging otlar ve takviyeleri, antiartrit otları ve takviyeleri, antiasthma otları ve takviyeleri, anti kanser otları ve takviyeleri, antidepresanlar, anti-inflamatuar otlar ve takviyeleri, antioksidanlar, Antiparisit otları ve takviyeleri, antipsikotik otlar ve takviyeleri, antiülser otları ve takviyeleri, antiviraller, anksiyete otları ve takviyeleri, doğum kontrolü, kafein içeren bitki ve takviyeleri, chasteberry, kolesterol düşürücü otlar ve takviyeleri, bilişsel bitkiler ve takviyeleri, diş otları ve takviyeleri , DHEA, kulak bitki ve takviyeleri, ekinezya, egzersiz performansı bitkiler ve takviyeleri, göz otları ve takviyeleri, doğurganlık otları ve takviyeleri, folat, GABA, genital ve idrar bozukluğu otları ve takviyeleri, glokoma otlar ve takviyeleri, baş ağrısı otları ve takviyeleri, kalp otları Böbrekler, otlar ve kan damar genişliğini etkileyen takviyeleri, GABA’yı etkileyen otlar ve takviyeleri, bağışıklık sistemini etkileyen otlar ve takviyeleri, bitki ve hayvanı etkileyen bitki ve besin takviyelerini içeren bitki ve takviyeleri Nöbet riskini artıran otlar ve takviyeleri, idrar akışını artıran otlar ve takviyeleri, radyasyona karşı şifalı bitki ve takviyeleri, vücut ısısını düzenleyen otlar ve takviyeleri, parkinson hastalığını tedavi eden otlar ve takviyeleri, nöbetleri tedavi eden otlar ve takviyeleri, Hormonal otlar ve takviyeleri, hafif terapi, lityum, karaciğer bitkileri ve takviyeleri, akciğer bitkileri ve takviyeleri, manyetik alanlar, meditasyon, kas iskelet otları ve takviyeleri, müzik terapisi, nöromüsküler blokerler, osteoporoz otları ve takviyeleri, ağrı kesici, fitoöstrojen, cilt otları ve takviyeleri , Karın otları ve takviyeleri, tiroid hormonları ve kilo verme otları ve takviyeleri.

Bu bilgi, bilimsel literatürün sistematik bir incelemesine dayanır ve Doğal Standart Araştırma İşbirliği () için katkıda bulunan kişiler tarafından hakem tarafından gözden geçirilir ve düzenlenir.

Monografi metodolojisi

5-Metoksi-N-asetiltriptamin, 6-sülfatoksimelatonin, asetamid, agomelatin, aMT6s, beta-metil-6-kloromelatonin, BMS-214778, CAS 73-31-4, hipnotik, indol, luzindol, luzindol, mel, MEL, melatonya , Melatonin, Melaxen®, melaksen, MLT, MT, N-2- (5-metoksiindol-3-etil) -asetamid, N-asetil-5-metoksitriptamin (İspanyolca), N-asetil-5-metoksitriptamin, nörohormon, ramelteon (CAS 196597-26-9, TAK-375), triptofan.

Marka isimleri: Accurate Release®, Appleheart Melatonin®, Circadin®, Inspired by Nature®, Mel®, Melatonin Kontrollü Yayın®, Melatonin Olympian Labs®, Melatonin Tablet®, Melatonin Time Release®, Melatonin-BioDynamax®, Melatonin-Metabolik Yanıt Modifier®; Melatonin-New Hope Sağlık Ürünleri®; Melatonin-Optimum Beslenme®; Melaxen®; Nature’s Bounty®; Püriten Pride®; Rozerem®; Twinlab® Melatonin; Valdoxan®.

Kombine ürün örnekleri: Melatonex® (vitamin B6); Melatonin Forte® (Melatonin PM Karmaşık) (Melatonin PM Complex®) (vitamin B6, vitamin B2, vitamin B3); Melatonin sprey® (gamma-aminobütirik asit, piridoksal-5 -fosfat), Melatonin® ile Süper Erteleme (kekik kökü, atlama, skullcap, papatya, passionflower).

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, otlar ve takviyeleri sıkı sıkıya düzenlemez. Ürünlerin gücü, saflığı veya güvenliği konusunda bir garanti yoktur ve etkiler değişebilir. Ürün etiketlerini daima okumalısınız. Tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları, şifalı bitkileri veya takviyeleri kullanıyorsanız, yeni bir terapiye başlamadan önce kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız. Yan etkileriniz varsa derhal bir sağlık uzmanına danışın.

Bilinen alerji veya melatonin veya ilgili ürünler için hassasiyetten kaçının. Melatonin alerjik cilt reaksiyonları ve otoimmün hepatite (karaciğere saldıran bağışıklık hücrelerinin neden olduğu karaciğer iltihabı) bağlantılıdır.

Melatonin, yaygın olarak incelenen dozlarda üç aya kadar, genelde 1-20 miligramda ağız yoluyla alındığında güvende olacaktır. Çocuklarda, melatonin muhtemelen önerilen dozlarda uzun süreli kullanım için güvenlidir.

Melatonin, anormal kalp atışı, saldırganlık, hafıza kaybı, bedwetting (çocuklarda), vücut ağrısı, vücut sıcaklığında veya soğukta hissetme değişiklikleri, kolesterol düzeylerindeki değişiklikler, bağışıklık sistemindeki değişiklikler, göğüs ağrısı, konfüzyon, azalmış sperm sayısı, sanrılar, yönelim bozukluklarına neden olabilir , Baş dönmesi, göz hasarı veya glokom (artmış göz basıncı), yorgunluk veya düzensiz uyku-uyanıklık programı, sisleme, halüsinasyonlar, baş ağrısı, hormonal etkiler, hiperaktivite, artmış kalp hızı, nöbet riskinin artması (özellikle çocuklarda), iltihaplanma, uykusuzluk, sinirlilik , Kas kontrol problemleri veya zayıf yönleri, kas iskelet bozuklukları, kabuslar, gece uyanışı, kötü uyku kalitesi, psikotik belirtiler, cilt reaksiyonları (yıkama, kaşıntı, ağrılı topaklar, solgunluk ve kızarıklık), uyurgezerlik, yavaş tepki süresi, mide veya bağırsak Mide bulantısı, mide bulantısı, ağızda garip bir tat, mide ağrısı ve kusma), canlı düşler, zayıf yönler, kötüleşen davranışlar ve esneme.

Melatonin kan basıncını etkiler. Dikkat, uyuşturucu, şifalı otları veya tansiyonu etkileyen takviyeleri bulunan insanlarda önerilir.

Melatonin kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabetli veya kan şekeri düşük kişilerde, kan şekerini etkileyen uyuşturucular, şifalı bitkiler veya ilave maddeler kullananlarda dikkat edilmesi önerilir. Kan şekeri düzeylerinin bir eczacı da dahil olmak üzere kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından izlenmesi gerekebilir ve ilaç ayarlamaları gerekebilir.

Melatonin pıhtılaşma riskini etkileyebilir. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde ve kanamayı etkileyebilecek ilaçları kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Doz ayarlamaları gerekebilir.

Uyuşukluk veya sedasyon oluşabilir. Ağır makine kullanan (hava araçları da dahil olmak üzere) araçlarda ve depresanlar, uyarıcılar veya sakinleştiriciler kullananlarda dikkatli olun.

Melatonin, vücudun bazı ilaçları karaciğerin sitokrom P450 enzim sistemini kullanarak işleyiş biçimine müdahele edebilir.

Hormon seviyeleri, göz bozuklukları, sıklıkla soğuk, genital veya üriner rahatsızlıklar (bedwet öyküsü olan çocuklar dahil), kalp hastalığı, hiperaktivite, bağışıklık sistemi bozuklukları, enflamatuar bozukluklar, zihinsel rahatsızlıklar gibi değişiklikler riski altında olan veya bunlarda görülen insanlarda dikkatle kullanın. , Kas kontrol sorunları, sinir sistemi rahatsızlıkları, nöbetler, cilt bozuklukları ve mide ve bağırsak problemleri.

Bağışıklık sistemini, anti-inflamatuar ajanları veya hormonal ajanları etkileyen maddeleri alan kişilerde dikkatle kullanın.

Emniyet bilgileri eksikliği yüzünden, emziren kadınlar için dikkatle kullanın.

Hamile kalan veya hamile kalmaya çalışan kadınlardan kaçının. Melatonin cinsel sürüşü azaltabilir, gelişimsel bozukluk riskini artırabilir ve yumurtalık fonksiyonunu azaltabilir.

Bilinen alerjisi olan veya melatonin veya ilgili ürünler için hassas olan insanlardan kaçının.

Genel olarak, gebelik veya emzirme döneminde melatoninin kullanımı hakkında yüksek kaliteli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Emniyet bilgileri eksikliği yüzünden, emziren kadınlar için dikkatle kullanın.

Hamile kalan veya hamile kalmaya çalışan kadınlardan kaçının. Melatonin cinsel sürüşü azaltabilir, gelişimsel bozukluk riskini artırabilir ve yumurtalık fonksiyonunu azaltabilir.

Arushanian EB. Epifizyel melatonin ve benzodiazepin anksiyolitiklerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi. Eksp.Klin.Farmakol. YBÜ’de kritik hastalardaki uyku bozuklukları: ne kadar biliyoruz? YBÜ’de görülen uyku bozuklukları: 2012,75 (3): 35-40 Boyko Y, Ording H ve Jennum P. Acta Anaesthesiol.Scand. 2012, 56 (8): 950-958, Dijk DJ, Duffy JF, Silva EJ, vd. Melatonin, kortizol ve diğer sirkadyen ritimlerin genlik azalması ve faz kaymaları, insanlardaki uyku ve ışığa maruz kalma aşamalı bir ilerleme sonrasında. PLoS.One. 2012,7 (2): e30037; Etain B, Dumaine A, Bellivier F, vd. Bipolar bozukluğu olan hastalarda melatonin biyosentez yolağının genetik ve fonksiyonel anormallikleri. Hum.Mol.Genet. 9-15-2012,21 (18): 4030-4037; Forbes-Robertson S, Dudley E, Vadgama P, et al. Çevresel bozulma ve iyileştirici müdahaleler: Atletik zirve performansı için jet lagının etkileri ve müdahaleleri. Spor Med. 3-1-2012,42 (3): 185-208., Gitto E, Aversa S, Salpietro CD, et al. Yenidoğan yoğun bakımında ağrı: melatoninin analjezik antioksidan rolü. J.Pineal Res. 2012, 52 (3): 291-295; Gonciarz M, Gonciarz Z, Bielanski W, ve diğerleri. Non-alkolik steatohepatitli hastalarda uzun dönem melatonin tedavisinin plazma karaciğer enzim düzeyleri ve lipidlerin ve melatoninin plazma konsantrasyonlarına etkisi: pilot çalışma. J.Physiol Pharmacol. 2012, 63 (1): 35-40., Morganti P, Fabrizi G, Palombo P, et al. Yeni kitin kompleksleri ve yaşlanma karşıtı aktiviteleri içten dışa doğru. J.Nutr.Health Aging 2012,16 (3): 242-245, Moura LM, Bezerra JM ve Fleming NR. Hemikrania devamlılığının tedavisi: vaka serileri ve literatür taraması. Rev.Bras.Anestesiol. 2012, 62 (2): 173-187., Munoz F, Lopez-Pena M, Mino N, ve diğerleri. Melatonin ve büyüme hormonunun topikal uygulanması, köpeklerde diş implantlarının çevresinde kemik iyileşmesini hızlandırır. Clin.Implant.Dent.Relat Res. 2012,14 (2): 226-235., Nikles J, Lo V, Giam JA, ve diğerleri. Avustralya’daki eczanelerin müşterileri arasında melatoninin reçeteleşmesini araştırmak. Med.J.Aust. 4-2-2012, 198 (6): 384-385., Otmani S, Metzger D, Guichard N, et al. Yaşlı yetişkinlerde postüral stabilite üzerine uzamış salınımlı melatonin ve zolpidemin etkileri. Hum.Psychopharmacol. 2012,27 (3): 270-276; Şekeroğlu MR, Huyut Z ve Him A. Kan depolamada eritrositlerin oksidasyona duyarlılığı: melatonin ve propofolün etkileri. Clin.Biochem. 2012, 45 (4-5): 315-319., Sigurdardottir LG, Valdimarsdottir UA, Güz K ve diğerleri. Sirkadların bozulması, uyku kaybı ve prostat kanseri riski: epidemiyolojik çalışmaların sistematik bir şekilde gözden geçirilmesi. Kanser Epidemiol.Biomarkers Prev. 2012,21 (7): 1002-1011; Soares SR, Martinez-Varea A, Hidalgo-Mora JJ, vd. Endometriyozda farmakolojik tedaviler: sistematik bir derleme. Gübre.Steril. 2012, 98 (3): 529-555.

Bu kanıta dayalı monografi The Natural Standard Research Collaboration