Loperamid (oral yol) tanım ve marka isimleri

Loperamide, diyare tedavisinde diğer önlemlerle birlikte kullanılan bir ilaçtır. Loperamide bağırsak hareketlerini yavaşlatarak ishali durdurmaya yardımcı olur.

ABD’de, loperamide kapsüller yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu ilaç, doktor tarafından yönlendirilmediği sürece 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Çocuklar, özellikle çok küçük çocuklar, loperamidin etkilerine karşı çok hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Ayrıca, diyare kaynaklı sıvı kaybı ciddi bir sağlık sorununun (dehidrasyon) sonuçlanmasına neden olabilir. Loperamide dehidrasyon belirtilerini gizleyebilir. Bu sebeplerden dolayı, önce doktorlarıyla görüşmeden çocuklara ishal için ilaç vermeyin. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Tablet, Kapsül, Sıvı, Tablet, Çiğneme; Çözelti, Kapsül, Sıvı Dolgulu; Süspansiyon

Diyarein neden olduğu sıvı kaybı ciddi bir sağlık sorununun (dehidrasyon) sonuçlanmasına neden olabilir. Loperamide dehidrasyon belirtilerini gizleyebilir. Bu nedenle ishal olan yaşlı kişiler, diyare için ilaç kullanmanın yanı sıra, vücut tarafından kaybedilen sıvı yerine yeterli miktarda sıvı almış olmalıdır. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Alerjiler

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Dozlama

Ateşiniz varsa veya dışkıda kan veya mukus varsa ishalinizi tedavi etmek için loperamid kullanmayınız. Doktorunuza danışın.

Bu ilacın güvenli ve etkili kullanımı için

Her dozu doğru bir şekilde ölçmek için özel olarak işaretlenmiş bir ölçüm kaşığı veya başka bir cihaz kullanın. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Diyare tedavisinde diyetin ve sıvı alımının önemi

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Kayıp doz

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Depolama

Loperamid, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe 2 günden fazla kullanılmamalıdır. Bu ilacı düzenli olarak uzun süre alacaksanız, doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmelidir.

Diyareiniz iki gün sonra durmazsa veya bir ateş gelişirse doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.