Koku kaybı (anosmi)

Koku kaybı – anosmi (an-OZ-ben-ah) kısmi veya tamamlanmış olabilir, ancak koku eksikliği tamamen nadirdir. Koku kaybı nedene bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.

Koku kaybı nadiren ciddi bir belirtinin semptomudur. Yine de, yiyeceklerin tadına bakmak ve tadını çıkarmak için sağlam bir koku duyusu gereklidir. Koku kaybı, muhtemelen kilo vermeye, kötü beslenmeye veya hatta depresyona neden olabilecek yeme ilgisini kaybetmenize neden olabilir.

Ortak soğuk kısmi, geçici bir koku kaybı için sık görülen bir neden. Kronik sinüs enfeksiyonu da koku kaybına neden olabilir. Burun pasajlarındaki polipler gibi diğer engeller de en azından kısmen koku kaybına neden olabilir. Normal yaşlanma çoğu kez ilerici, eksiksiz ve sürekli koku kaybına neden olur.

Soğuk algınlığı, alerji veya sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanan koku kaybı genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden temizlenir. Eğer böyle olmazsa, daha ciddi şartları ekarte edebilmesi için doktorunuza danışın.

Nedene bağlı olarak koku kaybı bazen tedavi edilebilir. Doktorunuz bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik verebilir veya burun geçişinizi engelleyen engelleri kaldırabilir.

Diğer durumlarda anosmi kalıcı olabilir. Özellikle 60 yaşından sonra, koku hissini kaybetme riski daha yüksek.

Doktorunu ziyaret et