adet döngüsü: adet dönemi, foliküler dönem, ve luteal faz

Kadın Sağlığı Trendler

adet döngüsü vücudunuzun olası bir gebeliğe hazırlanmak için geçer değişiklikler serisidir. Yaklaşık ayda bir, rahim, yeni yetişen bir döllenmiş yumurta tutabilir (endometrium) astar kalınlaşmış. bir gebelik başlatmak için yumurta döllenmiş olduğunda, rahim sonra onun astar tutuyor. Bu adet dönemleri yaş 50 (menopoz) etrafında sona kadar erken genç yaşındaki var (aynı zamanda âdet veya adet dönemi olarak adlandırılır) kanama aylık adet olduğunu.

adet döngüsü sonraki menstrüel kanama Gün 1 kadar adet kanaması, Gün 1, ilk günden itibaren ölçülür. 28 gün ortalama döngü uzunluğu da, daha kısa ya da daha uzun olan bir çevrim olması normaldir.

Adet döngüsünün aşamaları hormonal değişiklikler tarafından tetiklenir.

Rahim döken başlar sizin döngüsünün gün 1, (endometrium) astar koyulaştırılmış. Sen vajinadan bu kadar adet kanaması biliyorum. Normal adet dönemi 4 ila 6 gün sürebilir.

sizin adet kan kaybı çoğu ilk 3 gün boyunca olur. Eğer geri pelvis, bacaklarda kramp ağrı var ve ne zaman bu aynı zamanda. Kramp hafiften şiddetliye kadar uzanabilir. kramp endometrium kulübe yardım rahim sözleşme vardır. Genel olarak, size bir süre önce hissettim herhangi premenstrüel belirtileri döngüsünün bu ilk günlerinde gidecek.

Bir gencin döngüleri birkaç yıl içinde daha kısa büyüyen, uzun (en fazla 45 gün) olabilir; yaş 25 ve 35 yılları arasında, çoğu kadın döngüleri genellikle 21 ila 35 gün süren, düzenli; yaşları 40 ila 42 civarında, devir en kısa ve en düzenli olma eğilimindedirler. Bu menopoza kadar uzun olursa, daha az tahmin edilebilir döngü 8 ila 10 yıl izlemektedir.

foliküler fazda bir yumurtalık bir yumurta folikül bir yumurta serbest bırakmak için hazır hale gelir. Genellikle, bir yumurta her döngü serbest bırakılır. Bu süreç kısa ya da uzun olması ve döngüsü ne kadar süre içinde büyük bir rol oynamaktadır olabilir. Aynı zamanda, rahim hamilelik hazırlamak için yeni bir endometrium büyüyen başlar.

foliküler fazda, artı yumurtlama günün son 5 gün, bereketli pencere vardır. Eğer doğum kontrol kullanmadan seks varsa gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu zamandır.