Lumigan (göz damlası) kullanır, dozaj, yan etkiler

Lumigan nedir?

Lumigan oftalmik solüsyonu (göz damlası), açık açılı glokomu ve gözlerin içindeki diğer yüksek basınç nedenlerini tedavi etmek için kullanılır.

Lumigan, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Lumigan’ı kontakt lens kullanırken kullanmayın. Göz damlası, yumuşak kontak lensleri renklendirebilen bir koruyucu içerebilir. Lumigan’ı kullandıktan sonra kontak lenslerinizi koymadan önce en az 15 dakika bekleyin.

Önemli bilgi

Lumigan, gözlerinizin veya göz kapaklarının ve kirpiklerin renginde kademeli bir değişikliğe neden olabilir; ayrıca büyüdüğünde veya kirpiklerin kalınlığında artış meydana gelebilir. Bu renk değişiklikleri, genellikle kahverengi pigmentte bir artış meydana gelir ve onları aylar veya yıllarca fark edemezsiniz. Renk değişiklikleri, tedaviniz bittikten sonra bile kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde meydana gelebilir. Bu, bir gözde diğerine göz veya kirpik renginde kozmetik bir farka neden olabilir.

Lumigan göz damlası ucunun gözleriniz veya elleriniz de dahil herhangi bir yüzeye dokunmasına izin vermeyin. damlalık kontamine hale gelirse bu da görme kaybı ya da gözde ciddi hasara yol açabilir gözünüze bir enfeksiyon neden olabilir.

Lumigan’ı kullandıktan sonra, doktorunuz tarafından verilen diğer göz damlalarını kullanmadan önce en az 5 dakika bekleyin.

İlaç etiketinizdeki ve ambalajındaki tüm yönergeleri izleyin. Her sağlık uzmanınıza, kullandığınız tüm tıbbi durumlarınızı, alerjinizi ve tüm ilaçlarınızı bildirin.

Bu ilacı kullanmadan önce

Bimatoprosta alerjiniz varsa Lumigan kullanmamalısınız.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa, doktorunuza bildirin.

Üveit adı verilen göz rahatsızlığı; veya

Şişme veya enfeksiyonunuzdur.

Lumigan’nın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Bimatoprost’un anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Lumigan, 16 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Lumigan’ı doktorunuzun önerdiği şekilde cexactly kullanın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece akşamları Lumigan’ı kullanın.

Bu ilacı kontakt lens kullanırken kullanmayın. Lumigan yumuşak kontakt lensleri renklendirebilen bir koruyucu içerebilir. Kontakt lenslerinizi koymadan önce bu ilacı kullandıktan sonra en az 15 dakika bekleyin.

Göz damlalarını kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.

Lumigan göz damlası uygulamak için

Başınızı hafifçe arkaya doğru eğin ve küçük bir cebe yaratmak için alt göz kapağını aşağı doğru çekin. Damlalığı göz ucunun üstünde tutarak tutun. Damlalıktan yukarıya bakıp uzaklaşın ve bir damla sıkın.

Kafanızın uçları aşağı bakacak şekilde gözlerinizi 2 veya 3 dakika kapatın, yanıp sönmeden veya gözlerinizi inceltin. Sıvının gözyaşı kanalına boşalmasını önlemek için parmağınızı gözün iç köşesine yaklaşık 1 dakika boyunca yavaşça basın.

Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen damla sayısını kullanın. Birden fazla damla kullanırsanız damla arasında yaklaşık 5 dakika bekleyin.

Doktorunuz tarafından verilen diğer göz damlalarını kullanmadan önce en az 10 dakika bekleyin.

Göz damlası ucuna dokunmayın veya doğrudan gözünüzün üzerine koymayın. Kirli damlalık gözünüze bulaşabilir, bu da ciddi görme sorunlarına neden olabilir.

Sıvı renk değiştirdiğinde veya içinde parçacıklar varsa Lumigan göz damlası kullanmayın. Yeni ilaç için eczacınızı arayın.

Lumigan oftalmik solüsyonu bir buzdolabında veya oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzakta saklayın. Donma. Şişeyi, kullanılmadığında sıkıca kapalı tutun.

Lumigan’yı nasıl kullanmalıyım?

Göz travması geçirmeniz, göz enfeksiyonunuz varsa veya göz ameliyatı yapmayı planlıyorsanız derhal doktorunuza bildirin.

Göz İçi Hipertansiyon için Lumigan’ın Normal Erişkin Dozu

Instill 1, etkilenen gözleri akşamları günde bir kez düşürür.

Glokom İçin Normal Erişkin Doz (Açık Açı)

Instill 1, etkilenen gözleri akşamları günde bir kez düşürür.

Göz İçi Hipertansiyon için Olağan Pediatrik Doz

16 yaşında ve daha büyük; Instill 1, etkilenen gözleri akşamları günde bir kez düşürür.

Glokom İçin Lumigan’ın Normal Pediatrik Dozu (Açı Açısı)

16 yaşında ve daha büyük; Instill 1, etkilenen gözleri akşamları günde bir kez düşürür.

Unuttuğunuz andan az bulunan dozu kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ilave ilaç kullanmayın.

Aslında daha az etkili olabilmesi için bu ilacı çok fazla kullanmamak.

Lumigan dozajlama bilgisi

Doktorunuz size söylemediği sürece diğer göz ilaçlarını kullanmayın.

Bir doz özledimse ne olacak?

Lumigan’a karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Kızarıklık, şişme, kaşınma veya göz çevresindeki ağrı

Gözünüze sızma veya boşaltma

Işığa duyarlılık artışı

Lumigan kullanırken kaçınmalı mıyım?

Görme değişir.

Lumigan, gözlerinizin, göz kapaklarının veya kirpiklerin renginde veya görünümünde kademeli bir değişikliğe neden olabilir. Bu değişiklikler yavaşça meydana gelir ve aylar veya yıllar boyunca fark edemezsiniz. Renk değişiklikleri kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde meydana gelebilir. Bu, bir gözle diğerine kozmetik bir fark getirir.

Ortak Lumigan yan etkileri şunları içerebilir:

Göz kızarıklığı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Sözlü olarak veya enjekte ettiğiniz diğer ilaçların gözlerde kullanılan bimatoprost üzerinde etkili olacağı muhtemel değildir. Ancak birçok ilaç birbirleriyle etkileşime girebilir. Reçeteyle satılan ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere kullandığınız her ilaç hakkında sağlık uzmanınıza bilgi verin.

8.01.2015-01-14, 09:00:54 AM.

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Glokoma, Açık Açı timolol oftalmik, epinefrin oftalmik, Xalatan, Travatan, Alfagan, brimonidin oftalmik, latanoprost oftalmik, pilokarpin oftalmik, Azopt, Cosopt, Simbrinza, dorzolamid oftalmik

Göz içi hipertansiyon timolol oftalmik, Xalatan, Travatan, Combigan, Alfagan, brimonidin oftalmik, latanoprost oftalmik, pilokarpin oftalmik, Azopt, Cosopt, Simbrinza, dorzolamid oftalmik

Lumigan yan etkileri

Hangi diğer ilaçlar Lumigan’ı etkiler?

Lümigan (bimatoprost oftalmik)