Metokarbamol enjeksiyonu

Terapötik Sınıf: İskelet Kası Relaxant, Merkezi Vekaleten

Metokarbamol için kullanır

Metokarbamol aynı zamanda tetanoz tedavisinde de kullanılır (kasların uzamış daralması). Bununla birlikte, metokarbamol, tetanoz için diğer tedavilerin yerini almaz. Tetanozunuzu tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bunu doktorunuza emrettiğiniz gibi kullanmaya devam edin.

Metokarbamol sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Metokarbamol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Metokarbamol veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın metokarbamolün etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Tetanozlu çocuklar dışında güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda metokarbamol kullanımını sınırlayacak geriatriya özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar metakarbamolün genç erişkinlere oranla daha duyarlıdır.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Metokarbamol kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Metokarbamol aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizin bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Metokarbamol aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı metokarbamol kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size metokarbamol verecektir. Metokarbamol kas veya damara atış olarak verilir.

Doktorunuz, durumunuz gelişene kadar yalnızca bir kaç doz metokarbamol verecek ve sonra aynı şekilde çalışan bir oral tıp alacaksınız. Bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kas Spasm siklobenzaprin, Soma, baklofen, Flexeril, diazepam, tizanidin, Valium, metokarbamol, Robaxin, Zanaflex, karisoprodol, metaxalone

Metokarbamolün Doğru Kullanımı

Tetanoz diazepam, Valium, metokarbamol, Robaxin, klorpromazin, Torazin, Robaxin-750, Diastat, penisilin g potasyum

Metokarbamol Kullanırken Önlemler

Metokarbamol Yan Etkiler

Metokarbamol