Lovastatin (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla veya daha azını kullanmayın ve doktorunuzdan emreden daha fazla veya daha az vakit almayın.

Doktorunuz bu ilaca ilaveten, diyetinizi yağ, şeker ve kolestrol düşük olana değiştirebilir. Herhangi bir özel diyetle ilgili doktorunuzun emirlerine dikkatle uyun.

Normal tableti yiyeceklerle birlikte al. Uzun süreli bırakma tabletini yiyeceksiz olarak alın.

Uzun süreli salınan tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin.

Eğer lovastatin ile birlikte danazol (Danocrine®), diltiazem (Cardizem®), dronedarone (Multaq®) veya verapamil (Calan®, Isoptin®, Verelan®) kullanıyorsanız, lovastatin dozu 20 mg’dan (mg ), Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece. Günlük amyodaron (Cordarone®) ile birlikte günde 40 mg’dan fazla lovastatin kullanmayın. Daha yüksek dozda lovastatin ile birlikte kullanıldığında, bu ilaçlar kas hasar riskini artırabilir ve böbrek problemlerine neden olabilir.

Depolama

Greyfurt suyu içerseniz doktorunuza bildirin. Bu ilacı kullanırken büyük miktarda greyfurt suyu (günde 1 quart’dan fazla) içmek kas yaralanma riskinizi artırabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Lovastatin ile büyük miktarda alkol tüketmeyin. Bu, karaciğer üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.