Düşük kan hücresi sayısı: kanser tedavisinin yan etkisi

Düşük kan hücre sayıları kanser tedavisi sırasında ciddi bir komplikasyon olabilir. Doktorunuzun neden kan hücre sayımlarınızı yakından takip ettiğini bilin.

Doktorunuz, kanser tedaviniz sırasında kan hücre sayılarınızı dikkatle izleyebilir. Kanınızın sık sık çekilmesini sağlamanın iyi bir nedeni var – düşük kan hücresi sayımı sizi ciddi komplikasyonlar riski altına sokuyor.

Düşük kan hücre sayısına neden olabilecek bazı kanser tedavileri geçiriyorsanız, doktorunuz muhtemelen tam kan sayımı (CBC) adı verilen bir test kullanarak kan hücre sayımlarınızı düzenli olarak izleyecektir. Düşük kan hücre sayıları, kolunuzdaki bir damardan alınan bir kan örneğini inceleyerek tespit edilir.

Doktorunuz, kan hücre sayınızı kontrol ederken, sayıları ve türlerini inceliyor.

Düşük kan hücresi sayımlarının kansere bağlı nedenleri şunları içerir:

Düşük kan hücresi sayısı, bir sonraki tedavinizi geciktirebilecek ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kan hücre sayılarınızı izlemek, doktorunuzun komplikasyon riskini önlemesine veya azaltmasına yardımcı olur.

Düşük kan hücresi sayımlarının en ciddi komplikasyonları arasında

Enfeksiyon. Düşük beyaz küre sayısı ve özellikle düşük seviyede nötrofiller (nötropeni), enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücresi türü ile, enfeksiyon gelişme riski yüksektir. Ve düşük bir beyaz küre sayısı olduğunda bir enfeksiyon gelişirse, vücudunuz kendisini koruyamaz. Ciddi vakalarda enfeksiyon ölümle sonuçlanabilir.

Hafif bir enfeksiyon bile kemoterapi tedavinizi erteleyebilir, çünkü doktorunuz enfeksiyon geçene kadar bekleyebilir ve devam etmeden önce kan hücresi sayımları devam eder. Doktorunuz ayrıca vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmak için ilaç önerebilir.

Anemi. Düşük kırmızı kan hücresi sayısı anemi. Aneminin en yaygın belirtileri yorgunluk ve nefes darlığıdır. Bazı durumlarda, yorgunluk o kadar şiddetli olur ki, kanser tedavinizi geçici olarak durdurmanız veya aldığınız dozu azaltmanız gerekir.

Anemi, vücudunuzun kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırmak için kan nakli ya da ilacı kullanarak rahatlayabilir.

Kanama. Kanınızdaki düşük trombosit sayısı kanamaya neden olabilir. Küçük bir kesimden aşırı kanama veya burun veya dişetinizden kendiliğinden kanama olabilir. Tehlikeli iç kanama olabilir.

Düşük trombosit sayısı tedavinizi erteleyebilir. Kemoterapiye devam etmek veya ameliyat olmak için trombosit düzeyleriniz yükselene kadar beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Kan sayımınız çok düşük olmadığı sürece, muhtemelen herhangi bir belirti veya semptom yaşamayacaksınız ve kan hücre sayılarınızın düştüğünü söyleyemeyeceksiniz. Bu nedenle doktorunuz kan hücre sayılarını takip etmek için sık sık kan testi yapabilir.

Doktorunuza, kanser tedavinizin düşük kan hücresi sayılarına neden olup olmayacağını ve hangi bulgu ve belirtileri arıyor olmanız gerektiğini sorun. Düşük kan hücresi sayısında herhangi bir belirti veya bulgu görürseniz hemen doktorunuza bildirin.

Düşük kan hücresi sayınız varsa, tedaviniz hangi sayımların düşük ve neyin düşük sayıya neden olduğuna bağlı olacaktır. Yaygın tedaviler şunları içerir:

Aldığınız tedavi türü kanser tedavinize ve fiziksel durumunuza bağlı olacaktır.

Düşük kan hücre sayısı olduğunda vücudunuzu sağlıklı tutmak için adım atın. Örneğin

Düşük kan hücresi sayımlarıyla baş edebileceğiniz diğer yollarla ilgili olarak sağlık ekibinizle konuşun.

Doktorunu ziyaret et