Tansiyonunuzu yükseltebilecek ilaçlar ve takviyeler

Ağrı kesici ilaçlardan uyarıcılara kadar, hangi ilaçların ve takviyelerin kan basıncınızı etkileyebileceğini bilin.

Bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar yanı takviyeleri ve diğer maddeler kan basıncınızı artırabilir. Bu maddeler aynı zamanda kan basıncınızı düşürmeye yönelik ilaçlara müdahele edebilir.

İşte kan basıncınızı artıracak bazı ilaçlar, takviyeler ve diğer maddeler. Bu maddelerin herhangi birini kullanıyorsanız ve tansiyonunuza etkisinden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Bazı ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar su tutmaya, böbrek problemleri yaratmanıza ve tansiyonunuzu arttırmanıza neden olabilir. Örnekler arasında

Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirin. Hangi ağrı kesici ilaç sizin için en iyisi hakkında doktorunuzla konuşun. Kan basıncınızı arttıran bir ağrı kesici ilaç almaya devam etmeniz gerekiyorsa, doktorunuz kan basıncınızı kontrol etmek için yaşam tarzı değişiklikleri veya ek ilaçlar önerebilir.

Antidepresanlar, ruh halinizi etkileyen, serotonin, norepinefrin ve dopamine dahil olmak üzere beyin kimyasallarına vücudunuzun tepkisini değiştirerek çalışır. Bu kimyasallar kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. Tansiyonunuzu artıracak antidepresanlara örnekler arasında şunlar sayılabilir:

Antidepresanlar kullanırsanız, kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin. Tansiyonunuz artarsa ​​veya iyi kontrol edilmiyorsa, bu ilaçlara alternatifler konusunda doktorunuza danışın. Doktorunuz, yüksek tansiyonunuzu kontrol etmek için yaşam tarzı değişiklikleri veya ek ilaçlar önerebilir.

Doğum kontrol hapları ve diğer hormonal doğum kontrol cihazları, daha küçük kan damarlarını daraltarak kan basıncınızı artıracak hormonlar içerir. Hemen hemen tüm doğum kontrolü hapları, yamaları ve vajinal halkalar, yüksek tansiyonun bir yan etki olabileceği konusunda uyarılarla birlikte gelir. Yüksek tansiyon riski, 35 yaşından büyük, fazla kilolu veya sigara içiciyseniz daha fazladır.

Tüm kadınlar hormonal doğum kontrolünü kullanarak kan basıncını artıracak değil, endişeleriniz varsa, en azından altı ila 12 ayda bir kan basıncınızı kontrol ettirin. Zaten yüksek tansiyonunuz varsa, farklı bir doğum kontrol şekli kullanmayı düşünün. Neredeyse tüm doğum kontrol hapları kan basıncınızı artırabilirken, doğum kontrol hapı veya düşük dozda östrojen içeren bir cihaz kullanırsanız kan basıncınızın artması olasılığı daha düşük olabilir.

Kan basıncında kafeinin oynadığı rol hala tartışmalıdır. 200-300 miligram kafeinin tüketilmesi geçici olarak tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir, ancak etkinin geçici veya uzun süreli olup olmadığı belirsizdir.

Kafein kan damarlarınızın genişlemesini sağlayan ve kanın onlardan kolaylıkla akmasını sağlayan bir hormonu bloke ederek kan basıncınızı geçici olarak artırabilir. Buna ek olarak, kafein daha fazla kortizol ve adrenalin üretmenizi sağlayabilir, bu da kan akışınızı daha hızlı yapar, böylece kan basıncınızı yükseltir. Kafeininizin uzun süre kan basıncınızı yükselttiğini ispatlayacak yeterli kanıt yok.

Kafein içeren ilaçların ve ürünlerin örnekleri arasında

Bazı çalışmalar, kahvenin kan basıncını düşüren bir madde içerdiğini ve bu sayede kafeinden kaynaklı herhangi bir etkiyi önlediğini öne sürüyor. Buna ek olarak, kahvenin kafein içeriği çok çeşitlilik gösterebilir, bu nedenle kaç bardak kahveyi bir gün içebileceğinizi söylemek zor.

Kafeinin kan basıncınızı yükseltip arttırmadığını görmek için, düzenli olarak içtiğiniz bir fincan kahve veya başka bir kafeinli içecek içtikten yaklaşık 30 dakika sonra kan basıncınızı kontrol edin. Kan basıncınız beş ila 10 puan artarsa ​​kan basıncını yükselten kafeinin etkilerine duyarlı olabilirsiniz.

Dekonjestanlar kan damarlarınızı daraltmakta, bu da kanınızdaki kan basıncını arttırmaktan daha zor hale getirmektedir. Dekonestanlar da bazı kan basıncı ilaçlarını daha az etkili hale getirebilir. Dekonjestan örnekleri arasında

Soğuk algınlığınız olup olmadığını anlamak için soğuk veya alerji ilaçlarınızın etiketini kontrol edin. Yüksek tansiyonunuz varsa dekonjestanlardan kaçınmak en iyisidir. Doktorunuza veya eczacınıza, yüksek tansiyonlu insanlara yönelik olarak hazırlanmış tezgahüstü soğuk ürünler hakkında bilgi alın.

Diyetinize aldığınız ya da almayı düşündüğünüz bitki takviyeleri hakkında doktorunuza söylemeyi unutmayın; ekin kan basıncınızı yükseltip arttıramayacağını ya da kan basıncı ilaçlarıyla etkileşime girip girmediğini öğrenmek için. Kan basıncınızı veya kan basıncınızı etkileyebilecek ilaçlarınızı etkileyebilecek bitki takviyeleri örnekleri arasında

Bitkisel takviyeleri doğal oldukları için mutlaka güvende değildir. Bitkisel takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın. Tansiyonunuzu yükselten takviyeleri önlemeniz veya tansiyon ilaçlarınız ile etkileşime girmeniz gerekebilir.

Bazı bağışıklık baskılayıcıları, muhtemelen bağışıklık bastırıcı maddelerin böbreklerinizi etkileyebilmesi için kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu artıracak immünosupressanların örnekleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirin. Tansiyonunuz artarsa ​​veya iyi kontrol edilmiyorsa, bu ilaçlara alternatifler konusunda doktorunuza danışın. Doktorunuz, yüksek tansiyonunuzu kontrol etmek için yaşam tarzı değişiklikleri veya ek ilaçlar önerebilir.

Metilfenidat (Ritalin) gibi uyarıcılar kalbinizin daha hızlı veya düzensiz şekilde yenilmesine neden olabilir, bu da kan basıncınızı yükseltir.

Bir uyarıcı kullanırsanız, kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin. Tansiyonunuz artarsa ​​veya iyi kontrol edilmiyorsa, bu ilaçlara alternatifler konusunda doktorunuza danışın. Yüksek tansiyonunuzu kontrol etmek için yaşam tarzı değişiklikleri veya ek ilaçlar önerebilir.

Yasadışı uyuşturucular kalbe kan sağlayan arterleri daraltarak kan basıncını artırabilir. Bu kalp atış hızınızı arttırır ve kalp kasına zarar verir.

Kalbinizi etkileyebilecek yasa dışı uyuşturucu örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

Yasadışı uyuşturucu kullanıyorsanız, bunu durdurmak önemlidir. Danışmanlık veya uyuşturucu tedavisi programları hakkında bilgi için doktorunuza danışın.

Doktorunu ziyaret et