Ms anksiyete yönetimi: ne işe yarar?

Multipl skleroz (MS) gibi kronik, öngörülemeyen bir durumdaki günlük yaşam, anlaşılır bir şekilde psikolojik bir zahmete neden olabilir. MS’li insanlar çeşitli nedenlerden ötürü endişe riski taşırlar.

Sabahtan öğleden sonraya nasıl hissedeceğinizi veya bir gününü kendinizde hissedeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Genellikle, ne zaman bir felaketin ortaya çıkacağı veya ne kadar ciddi şekilde etkilenebileceğini asla bilemezsiniz.

MS’deki diğer faktörler, beyninizin sinir hücrelerine hasar veya kortikosteroidler gibi ilaçlardan kaynaklanan yan etkiler gibi duygusal olarak da sizi etkileyebilir.

İyi haber şu ki, MS’in diğer bazı yönlerinden farklı olarak kaygı tedavi edilebilir. Ve uygun tedaviyle, yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Endişenizin günlük hayatın düzenli endişelerinden fazla ve ötesinde bir şey olduğuna inanıyorsanız, endişenizi gidermek için adımlar atın.

Tedavi isteyin. Mesleki danışmanlık ve destek grupları, MS’e eşlik eden endişe ve sıkıntı ile baş etmede çok yardımcı olabilirler. Ulusal Çok Amaçlı Skleroz Derneği veya doktorunuz yararlı kaynaklarla temas kurabilir.

Birçok kişi, derin nefes alma, meditasyon, ilerleyici kas gevşetme, yoga veya tai chi gibi rahatlama veya zihin-beden egzersizlerinin kaygı düzeyini önemli ölçüde azaltabileceğini ve sakin hisleri ortaya çıkarabildiğini bulmuştur.

İle

Doktorunu ziyaret et