Metastatik melanom Tanı: testler

Doktorunuz melanom cilt kanseri var diyor sonra, ilk soru muhtemelen olacak: o yaymak mı?

Eğer cilt kanseri için risk altında olup olmadığını ne zaman possibl, aşağıdaki önlemleri almak; 2 p.m 10 saatleri arasında dışarı kalarak yoğun güneşe maruz önlemek .; Dışarıda, bir ağzına, uzun kollu, pantolon, ve UV ışınlarını bloke güneş gözlüğü ile bir şapka giymek; UPF (Ultraviyole Koruma Faktörü) giysi kullanın. Veya Rit Sun Guard Çamaşır Tedavi UV koruyucu kullanın; 30 ya da dışında her yüksek bir güneş koruma faktörü (SPF) kremler kullanın; Şüpheli cilt lezyonları rapor …

Laboratuarda bazı olası ipuçları var doktorunuz öncelikle melanom tanısı var var rapor vardır. melanom az 1 milimetre kalınlığında ise, kalın bir daha yayılmış olması olasılığı düşüktür. cildin yüzeyinde bir ara – – kansere bağlı Raporda ayrıca kanser hücrelerini bölme ve herhangi bir cilt ülser olup olmadığı ne kadar hızlı söz olabilir.

Hatta bu bilgilerle, bunun metastatik melanom olmadığını öğrenmek için yapılan bazı testler almak gerekir. Bir doktor test etmek için, tümör, ya da yakındaki lenf düğümlerine küçük bir örnek alacağı bir biyopsi almak gerekir. Bu veya yöntemine bağlı olarak ameliyat gerek olmayabilir.

Bu sizin doktor ofisinde yapılan alabilirsiniz biyopsi türüdür. Bu kanser orada yayılmış olup olmadığını görmek için cildin yüzeyine yakın ve melanom yakın büyük lenf nodları denetler.

Doktorunuz lenf düğümü veya düğümleri, uyuşmuş o nokta bulmak için melanom çevresini hissetmek ve lenf nodu biraz kaldırmak için çok ince bir iğne şırınga kullanacaktır. Bu çok acı olmamalı ve bir iz bırakmayacak.

Bir ince iğne aspirasyon biyopsisinin Bir dezavantajı yeterince büyük bir örnek toplamak değilse, ikinci bir biyopsi için ameliyat almak gerekebilir olmasıdır.

Doktorunuz bir operasyon lenf düğümleri kontrol etmeniz gerekir dedin? Bu durumda, muhtemelen ilk bir radyoaktif madde enjeksiyonu almak ya da tümöre yakın lenf düğümleri göstermek için boya gerekir. (Doktorunuz onlara “sentinel” lenf düğümleri çağırabilir.)

Ameliyat genellikle hastanede yapılır ve ondan sonra evinize gidebilirsiniz. yaklaşık yarım inç – – prosedürü sırasında, doktor küçük bir kesim yapar ve birini alır ya da daha fazla lenf da melanoma yakın düğümlerin.

Bu düğümler melanoma hücreleri içeriyorsa, kanser olasılığı yayıldı. Sentinel lenf düğümleri hiçbir melanoma hücreleri göstermek Ama eğer, o zaman doktor yalnız lenf nodları bırakacaktır.