Lovaza

Terapötik Sınıf: Antihiperlipidemik

Lovaza için kullanır

Kimyasal Sınıf: Omega-3 Yağ Asidi

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Omega-3-asit etil esterlerin pediyatrik popülasyonda yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda omega-3-asit etil esterlerin kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemleri göstermedi.

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Lovaza’yı Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, omega-3-asit etil esterleri içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Lovaza’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ya da doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, önce doktorunuza danışmadan dozunuzu kesmeyin veya değiştirmeyin.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirmeyeceğini, ancak kontrol etmeye yardımcı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, trigliserit (yağlar) seviyenizi düşürmeyi umarsanız, bunu yönlendirildiği şekilde almalısınız.

Durumunuz için ilaç yazmadan önce, doktorunuz muhtemelen sizin için kişisel bir diyet öngören durumunuzu kontrol etmeyi deneyecektir. Doktorunuzun verdiği özel diyetlere dikkatle uyun. Böyle bir diyet, yağlar, şekerler ve / veya kolesterolden düşük olabilir. Birçok kişi, uygun diyet ve egzersiz için doktorlarının emirlerini titizlikle takip ederek durumlarını kontrol edebilir. İlaç sadece ek yardım gerektiğinde reçete edilir ve sadece diyet ve egzersiz programı düzgün bir şekilde takip edildiğinde etkindir. Ayrıca, aşırı kilolu iseniz bu ilaç daha az etkindir. Kilo verme diyetine devam etmeniz sizin için çok önemli olabilir. Bununla birlikte, diyet yapmadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaç yemeklerle birlikte alınabilir.

Kapsülün tamamını yutun. Kapsül kırmayın, ezmeyin, çiğneyin, çözülmeyin veya açmayın. Tek kullanımlık bir köpük plastik kap (Strafor fincan) kullanıyorsanız, kapsülü delmeyin ve içindekilerin köpük plastik kapa temas etmesine izin vermeyin.

Bu ilacı her gün aynı saatte al.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Omega-3-asit etil esterlerin doğru kullanımı

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Lovaza Kullanırken Alınacak Önlemler

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Hipertrigliseridemi fenofibrat, Balık Yağı, TriCor, omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, Trilipix, Vascepa, fenofibrik asit, Lofibra, Lipofen

Besin Desteği multivitamin, balık yağı, biotin, CoQ10, askorbik asit, kalsiyum / vitamin d, Koenzim Q10, Probiotik Formül, omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, Çinko

Lovaza Yan Etkileri

Lovaza (omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri)