Losartan: kullanımlar, dozaj, yan etkiler ve etkileşimler

Losartan nedir?

Losartan, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır (hipertansiyon). Ayrıca kalp rahatsızlığı olan bazı insanlarda inme riskini düşürmek için kullanılır.

Losartan, aynı zamanda yüksek tansiyonu olan tip 2 diyabetlilerde uzun vadeli böbrek hasarını yavaşlatmak için kullanılır.

Losartan, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Hamileyseniz kullanmayın. Hamileliğinizi kullanmayı bırakın ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza bildirin. İkinci veya üçüncü trimesterde ilacı alırsanız, Losartan doğmamış bebeğinize yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir. Etkin doğum kontrolü kullanın.

Losartana alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Diyabetiniz varsa, losartanı aliskiren içeren herhangi bir ilaçla (Amturnide, Tekturna, Tekamlo, Valturna) birlikte kullanmayın.

Nadiren de olsa, losartan iskelet kası dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle ateş, alışılmadık bir yorgunluk ve koyu renkli idrarınız varsa hemen doktorunuzu arayın.

Bu ilacı almadan önce

Eğer alerjiniz varsa, losartan kullanmamalısınız.

Diyabetiniz varsa, losartanı aliskiren içeren herhangi bir ilaçla (Amturnide, Tekturna, Tekamlo, Valturna) birlikte kullanmayın. Böbrek hastalığınız varsa bu ilacın aliskiren ile alınmasını önlemeniz de gerekebilir.

Losartan’ın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa, doktorunuza bildirin.

böbrek hastalığı

karaciğer hastalığı

Konjestif kalp yetmezliği

Bir elektrolit dengesizliği (kandaki düşük potasyum seviyeleri gibi); veya

Eğer kurutursan.

Hükümet gebelik kategorisi D. Hamiliyseniz kullanmayın. Hamileliğinizi kullanmayı bırakın ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza bildirin. İkinci veya üçüncü trimesterde ilacı alırsanız, Losartan doğmamış bebeğinize yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir. Etkin doğum kontrolü kullanın.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Losartanın anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Lossartanı doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Yemek olsun veya olmasın, losartanı alabilirsin.

Devam eden kusma veya ishal varsa veya normalden çok terleme yapıyorsanız doktorunuzu arayın. Ciddi derecede düşük kan basıncına veya ciddi bir elektrolit dengesizliğine neden olabilen bu ilacı alırken kolayca kurutulabilirsiniz.

Kan basıncınızın sık kontrol edilmesi gerekecektir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Tansiyonunuz kontrol altına alınmadan önce losartanın 3-6 hafta sürebilir. En iyi sonucu almak için, ilacı belirtilen şekilde kullanmaya devam edin. 3 hafta tedaviden sonra belirtiler düzelmiyorsa doktorunuzla konuşun.

Yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız, iyi hissettiğinizde bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara sahip değildir. Hayatınızın geri kalanında kan basıncı ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Losartanı nasıl alayım?

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Alkol tüketmeniz kan basıncınızı daha da düşürebilir ve losartanın bazı yan etkilerini artırabilir.

Doktorunuz sizden bahsetmedikçe, bu ilacı kullanırken potasyum takviyeleri veya tuz ikameleri kullanmayın.

Bir oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, aksi halde başım döngüsü hissedebilirsiniz. Yavaşça kalkın ve düşüşü önlemek için kendinizi sabitleyin.

Losartana alerjik reaksiyon belirtileri varsa, acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Nadiren de olsa, losartan iskelet kası dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle ateş, alışılmadık bir yorgunluk ve koyu renkli idrarınız varsa hemen doktorunuzu arayın.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Sana verebileceğin bir his

İdrar yaparken ağrı veya yanma

Soluk cilt, hafif başlı veya nefes darlığı hissi, hızlı kalp atış hızı, konsantrasyon problemi

Wheezing, göğüs ağrısı

Uyuşukluk, karışıklık, ruh hali değişiklikleri, artan susuzluk, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma

Bir doz özledimse ne olacak?

Şişme, kilo alma, nefes darlığı hissi, normalden daha az idrar yapma veya hiç olma; veya

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Yüksek potasyum (yavaş kalp hızı, zayıf nabız, kas güçsüzlüğü, kasvetli his).

Ortak losartan yan etkileri şunları içerebilir:

Ne kaçmalıyım?

Burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı, ateş gibi soğuk algınlığı veya grip belirtileri

Kuru öksürük

kas krampları

Losartan yan etkileri

Bacaklarında veya sırt ağrısı

Mide ağrısı, diyare

Baş ağrısı, baş dönmesi

Yorgun his; veya

Uyku sorunları (uykusuzluk).

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diyabetik Nefropati için Losartan’ın Normal Erişkin Dozu

Başlangıç ​​dozu: 50 mg oral yoldan günde bir kez; Bakım dozu: 1 ila 2 bölünmüş dozlarda oral yoldan 25 ila 100 mg.

Hipertansiyon için Normal Erişkin Doz

Başlangıç ​​dozu: 50 mg oral yoldan günde bir kez; Bakım dozu: 1 ila 2 bölünmüş dozlarda oral yoldan 25 ila 100 mg.

Kullandığınız tüm ilaçları ve özellikle losartan ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamış veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin.

Bir diüretik veya “su hapı”

Diğer tansiyon ilaçları

lityum

Selekoksib; veya

Aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri gibi diğer NSAID’ler (steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar).

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere losartanla etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

13.01.2013-04-30, 9:18:12 AM.

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Losartan doz bilgileri

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Yüksek Tansiyon Lisinopril, Amlodipin, Metoprolol, Hidroklorotiyazid, Furosemid, Atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, Valsartan, Enalapril

Diğer hangi uyuşturucu losartan’ı etkileyecek?

Losartan

Diyabetik Böbrek Hastalığı lisinopril, enalapril, ramipril, Cozaar, benazepril, irbesartan, kinapril, kaptopril, Vasotec, Avapro, Altace, Zestril