Metrogel-vajinal

Metrogel-Vajinal için kullanır

Terapötik Sınıf: Antibakteriyel

Kimyasal Sınıf: Nitroimidazol

Metronidazol, antibiyotikler olarak bilinen ilaç sınıfına aittir. Bakterileri öldürerek veya büyümelerini önleyerek çalışır. Bununla birlikte, bu ilaç vajinal mantar veya maya enfeksiyonlarında çalışmaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bir ilacın kullanılıp kullanılmayacağına karar verirken, ilacı kullanmanın riskleri yapacakları iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Vajinal metronidazol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Metrogel-Vajinal kullanmadan önce

Pediatrik popülasyonda yaşın metronidazol vajinal jel ile etkileşimi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, gençlerin bu ilacın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler beklenmemektedir. Bu ilaç, genç kadınlarda bakteryel vajinoz için kullanılabilir, ancak menstruasyon başlamadan önce kullanılmamalıdır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda metronidazol vajinal jelin kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak kesinlikle önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye, aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar vermeye karar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, metronidazol içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Metrogel-Vajinal’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı aynen doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu ilaç sadece vajinada kullanılacaktır. Doktorunuz aksini söylemedikçe yatmadan önce kullanın.

Gözlerinizde, burnunuzda, ağızınızda veya derinizde bulmayın. Bu ilaç gözlerinize girerse, hemen bol miktarda serin musluk suyu ile yıkayın. Gözleriniz hala yanarsa veya ağrılıysa, doktorunuza danışın.

Bu ilaç genellikle hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilacı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Metronidazol vajinal jel bir tüp içinde. Jeli vajinanıza koymak için bir aplikatör kullanacaksınız. Aplikatörün bir ucunda açık olan ve diğer ucunda bir pistona (namlu içerisinde hareket edebilen bir başka plastik parçası) sahip olan bir varil olarak adlandırılan bir plastik boru vardır.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, belirtileriniz birkaç gün sonra temizlenmeye başlamış olsa bile, bu ilacı tam zamanlı kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız belirtileriniz geri gelebilir. Herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, adet döneminiz tedavinin başlangıcında başlasa bile bu ilacı kullanmaya devam edin.

Metronidazolün Doğru Kullanımı

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu ilacı kullandıktan sonra doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. Bu, enfeksiyonun temizlendiğinden emin olmak içindir.

Metrogel-Vajinal Kullanılırken Önlemler

Belirtiler bu ilacı başlattıktan sonraki birkaç gün içinde düzelmezse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Disulfiramı (Antabuse®) son 2 hafta içinde almışsanız bu ilacı kullanmamalısınız. Disulfiram, içki sorunu olan insanlara yardım etmek için kullanılır. Eğer bu iki ilaç birbirine yakın alınıyorsa, ciddi istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.

Bu ilacı kullanırken alkollü içki içmek mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı veya yüz kızarma veya kızarıklıklara neden olabilir. Alkol içeren ilaçlar (ör., Iksirler, öksürük şurupları, tonikler) de sorunlara neden olabilir. Bu sorunların ortaya çıkma şansı, metronidazolü kullanmayı bıraktıktan sonra en az bir gün devam edebilir. Bu ilacı kullanırken alkollü içki içmek veya diğer alkollü ilaçları almamak ve durdurduktan sonra en az 3 gün boyunca kullanmamalısınız.

Baş dönmesi, kas kontrol veya koordinasyon sorunları, sarsıntı veya düzensiz bir yürüyüş, konuşma bozukluğu veya konuşma sorunlarınız varsa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzla görüşün. Bunlar ensefalopati adı verilen ciddi bir beyin rahatsızlığının semptomları olabilir.

Karışıklık, uyuşukluk, ateş, genel bir hastalık hissi, baş ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, sert boyun veya sırt veya kusma varsa bu ilacı kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzu arayın. Bunlar, aseptik menenjit adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Bu ilacı bırakmayı ve yanık, uyuşma, karıncalanma ya da kollarda, ellerde, bacaklarda ya da ayaklarda ağrılı duyular yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar, periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

Bu ilaç bazı kişilerin baş dönmesi ya da başın dönmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızdan emin olun. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Metrogel-Vajinal Yan Etkiler

MetroGel-Vajinal (metronidazol topikal)

Vajinal ilaçlar genellikle tedavi sırasında vajinadan sızar. İlacın giysinize girmesine engel olmak için mini ped veya hijyenik kadın banyosu giyin. Tamponları (menstrüel dönemlerde kullanılanlar gibi) kullanmayın, çünkü ilacı emebilirler.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak ve geri dönmediğinden emin olmak için, iyi sağlık alışkanlıkları da gerekiyor.

Bu ilacı kullanırken cinsel ilişkiye girme. Cinsel ilişki olması ilacın gücünü azaltabilir. Bu ilacın düzgün çalışmasını önleyebilir. Ayrıca, krem ​​ve vajinal tabletlerdeki (ancak vajinal jel değil) yağlar, lateks (kauçuk) kontraseptif cihazlara (örn., Servikal kapaklar, prezervatifler veya diyaframlara) zarar verebilir, böylece sızdırmaya, daha erken yıpranmasına veya düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Doktorunuz size söylemediği sürece douches veya diğer vajinal ürünleri kullanmaktan kaçının.

Çoğu vajinal enfeksiyon (örn trikomoniaz) cinsel ilişki yoluyla yayılır. Enfeksiyonu cinsel eşinize verebilirsiniz ve enfeksiyon size geri verilebilir. Eşiniz ayrıca bazı enfeksiyonlar için tedavi altına alınmış olabilir. Enfeksiyonun bu ilaca yaptığınız tedaviden sonra tamamen temizlendiğinden eminseniz, partneriniz cinsel ilişki sırasında prezervatif giymelidir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Herhangi bir tıbbî test yapmadan önce, sorumlu tıp doktoruna bu ilacı kullandığınızdan emin olun. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Metronidazol, idrarda karanlık olmasına neden olabilir. Bu zararsızdır ve bu ilacı kullanmayı bıraktığınızda kaybolacaktır.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bakteriyel Vajinit metronidazol topikal, klindamisin, Cleocin, tinidazol, asetik asit topikal, Tindamax, Cleocin Pediatrik, Clindamax, Flagyl ER, Clindesse, Cleocin Vajinal, Cleocin Fosfat, Cleocin Ovüller, Nuvessa, Fem pH, Relagard