Meskalin (halüsinojen) kullanır, etkileri ve tehlikeleri

Meskalinin etkileri

Meskalin, küçük, eğrilmemiş kaktüs Peyote’den (Lophophora williamsi) elde edilen bir halüsinojen. Meskalin ayrıca Fabaceae’nin (fasulye familyası) bazı üyelerinde bulunur. En erken kaydedilen zamandan itibaren, peyote, geleneksel dini ayinlerin bir parçası olarak kuzey Meksika’daki yerliler ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmıştır.

Top üzerindeki yeryüzündeki kaktüsün üst kısmı, taç olarak da adlandırılır; köklerden kesilmiş ve kurutulmuş disk şeklindeki düğmelerden oluşur. Bu düğmeler çiğnenebilir veya sarhoş edici bir sıvı üretmek için suya batırılır. Meskalin için halüsinojenik doz yaklaşık 0.3-0.5 gram (yaklaşık 5 gram kurutulmuş peyot eşdeğeri) olup yaklaşık 12 saat sürer. Meskalin yerli peyot kültleri için önemli olan zengin görsel varsanılar üretirken, etkilerin tümü kimyasal olarak zihinsel bir hastalık modeli olarak kullanılıyordu.

Meskalin öncelikli olarak eğlence amaçlı bir ilaç olarak kullanılır ve ayrıca çeşitli meditasyon ve psikedelik terapilerini desteklemek için kullanılır.

Meskalinin yan etkileri

Kullanıcılar genellikle görsel varsanılar ve radikal olarak değişen bilinç durumları yaşar, genellikle keyifli ve aydınlatıcı olarak deneyimlenir, ancak bazen endişe ya da can sıkıcı hisler eşlik eder. Diğer etkiler: açık ve kapalı göz görselleştirmeleri, öfori, rüya gibi devlet, kahkaha ve psychedelic deneyim

Meskalinin yan etkileri aşağıdakileri içerebilir: Kaygı, kalp atışı yarışları (taşikardi), baş dönmesi, diyare, kusma ve baş ağrısı.

Çoğu psychedelic halüsinojenler gibi, meskalin de fiziksel olarak bağımlılık yapıcı değildir. Meskal kaktüs içeren kusma ve mide bulantısı, geleneksel Yerli Amerikalı veya Şaman törenlerinde önemli bir rol oynar, çünkü temizlik düşünülür.

Meskalin peyote’den ekstrakte edilebilir veya sentetik olarak üretilebilir

Kaynak

E devlet güncellemeleri

İlgili

Ayrıca bakınız