Maraviroc (oral yol) önlemleri

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

HIV ilaçlarını kullanmaya başladığınızda bağışıklık sistemi güçlenebilir. Sağlığınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Bazen bağışıklık sistemi pnömoni, herpes veya tüberküloz gibi vücudunuzda gizlenmiş olan enfeksiyonlarla savaşmaya başlar. Graves hastalığı, polimiyozit ve Guillain-Barré sendromu gibi otoimmün bozukluklar da görülebilir.

Bu ilaç bazı kişilerin baş döndürmesine neden olabilir. Böyle bir durumda, araba kullanmayın, makineler kullanmayın ya da başınız dönüyorsa tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayın. Yalancı veya oturan bir konumdan kalktığınızda başınızı çarpık hissedebilir, bu yüzden yavaşça ayağa kalkın.

Bu ilacı kullanırken alerjik reaksiyonlarla karaciğer sorunları ortaya çıkabilir. Ateş, koyu renkli idrar, üst sağ midede ağrı, kusma veya sarı gözler veya cilt ile deri döküntüsü varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken ciddi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bunlar hayati tehlike oluşturabilir ve hemen tıbbi müdahale gerektirebilir. Bunu kullanırken deride kabarcıklanma, soyma veya gevşeme, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride deride veya ülserlerde eklem veya kas ağrıları veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın Tıp.

Bu ilacı kullanmak, enfeksiyon veya kanser alma riskinizi artırabilir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç seks sırasında eşinize HIV vermenizi önleyemez. Cinsel eşiniz HIV de olsa, lateks prezervatifi veya başka bir bariyer yöntemini kullanarak, güvenli cinsel ilişkiyi anladığınızdan ve uyguladığınızdan emin olun. Bu ilaç aynı zamanda kana maruz kaldıklarında başkalarına HIV verilmesine engel olmayacaktır. İğneleri kimseyle tekrar kullanmayın veya paylaşmayın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.