Kadınlarda düşük cinsel dürtü

Bir kadının cinsel arzusu yıllar boyunca doğal olarak dalgalanmaktadır. Yüksekler ve alçaklar genellikle bir ilişkinin başlangıcı veya bitimi veya hamilelik, menopoz veya hastalık gibi önemli yaşam değişiklikleri ile çakışmaktadır. Bazı antidepresanlar ve anti-nöbet ilaçları da kadınlarda cinsel dürtüsünün düşük olmasına neden olabilir.

Kişisel sıkıntıya neden olan kalıcı ilginize sürekli veya tekrarlayan bir eksikliğiniz varsa, hipoaktif cinsel istek bozukluğunuz olabilir – aynı zamanda kadın cinsel ilgi / uyanıklık bozukluğu olarak da adlandırılabilir.

Ancak yardım istemek için bu tıbbi tanımlamayı yerine getirmek zorunda değilsiniz. Düşük bir cinsel dürtü veya azalan cinsel isteğiniz sizi rahatsız ediyorsa, yaşam tarzı değişiklikleri ve ruh halinize daha sık giren cinsel teknikler vardır. Bazı ilaçlar da umut vaat ediyor olabilir.

Eşinizden daha az seks yapmak isterseniz, ikiniz de arzu uyuşmazlığı olarak bilinen farklılıkların sıkıntıya neden olmasına rağmen, ikiniz de hayatınızdaki aşamada olan insanlar için normalden farklı değildir.

Benzer şekilde, seks sürücünüz bir zamanlar olduğundan zayıf olsa bile, ilişkiniz her zamankinden daha güçlü olabilir. Bottom line: Düşük seks sürücü tanımlamak için hiçbir sihirli numarası yoktur. Kadından kadına değişir.

Düşük seks süresine işaret edebilecek bazı belirtiler ve belirtiler arasında,

Eğer düşük seks isteğinizden rahatsızsanız, doktorunuzla konuşun. Çözüm, aldığınız antidepresanın türünü değiştirmek kadar basit olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Fiziksel nedenler

Bir kadının cinsel arzusu, fiziksel refah, duygusal refah, deneyimler, inançlar, yaşam biçimi ve güncel ilişki dahil olmak üzere, samimiyeti etkileyen birçok bileşenin karmaşık bir etkileşimine dayanmaktadır. Bu alanlardan herhangi birinde sorun yaşıyorsanız, cinsel arzunuzu etkileyebilir.

Geniş bir hastalık yelpazesi, fiziksel değişiklikler ve ilaçlar düşük seks süresine neden olabilir; buna aşağıdakiler dahildir:

Hormon değişir

Hormon düzeylerindeki değişiklikler cinsel istek arzunuzu değiştirebilir. Bu durum,

Psikolojik nedenler

Sorunların gerçek olabilmek için fiziksel veya biyolojik olmak zorunda değildir. Düşük seks süresinin psikolojik sebepleri arasında birçok bulunmaktadır:

İlişki sorunları

Birçok kadın için, duygusal yakınlık cinsel yakınlığın temel bir başlangıcıdır. İlişkilerinizdeki sorunlar, düşük seks dürtüsü için önemli bir faktör olabilir. Seks ilgisinin azalması genellikle devam eden sorunların bir sonucudur, örneğin

Ne yapabilirsin

Birinci basamakta çalışan doktorlar ve jinekologlar, rutin tıbbi ziyaretin bir parçası olarak seks ve yakınlık hakkında sıklıkla sormaktadırlar. Bu fırsatı cinsel kaygılar konusunda samimi olmak için kullanın.

Doktorunuzun sorabileceği sorular

Doktorunuz konuyu incelemezse, kaldırın. Doktorunuzla seks hakkında konuşmaktan utanabilirsiniz, ancak bu konu çok uygun. Aslında, cinsel doyum, genel sağlık ve esenliğinizin yaşamsal bir parçasıdır.

Bu tartışmaya doktorunuzla birlikte hazırlanmak

Doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuz, yaşadığınız semptomlarla ilgili sorular sorar ve hormonal durumunuzu değerlendirir. Doktorunuzun sorabileceği sorular aşağıdakileri içermektedir:

Tanım olarak, genellikle cinsel düşünceler veya arzunuzdan yoksun olarak hipoaktif cinsel istek bozukluğu (kadın cinsel ilgi / uyanıklık bozukluğu olarak da adlandırılır) teşhisi konabilir ve bu duyguların yokluğunda kişisel sıkıntıya neden olursunuz. Bu tıbbi teşhise uyup uymadığınıza bakılmaksızın, doktorunuz cinsel isteğinizin istediğiniz kadar yüksek olmadığına ve yardım edecek yollar bulmasına neden olabilir.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizle ilgili sorular sormanın yanı sıra

Çoğu kadın, bu durumun arkasındaki birçok nedene yönelik bir tedavi yaklaşımından yararlanmaktadır. Öneriler cinsel eğitim, danışmanlık ve bazen ilaç içerebilir.

Cinsel terapist veya cinsel kaygılar konusunda uzman yetenekli danışmanla konuşmak, düşük cinsel arzuyla yardımcı olabilir. Terapi genellikle cinsel tepkiler ve materyalleri veya çiftlerin egzersizlerini okumak için kullanılan teknikler ve tavsiyelerle ilgili eğitim içerir. İlişki sorunlarına hitap eden çiftler, aynı zamanda samimiyet ve arzunun duygularını arttırmaya yardımcı olabilir.

Doktorunuz, halihazırda aldığınız ilaçları değerlendirip, bunlardan herhangi birinin cinsel yan etkilere neden olup olmadığına bakmak isteyecektir. Örneğin, paroksetin (Paxil, Pexeva) ve fluoksetin (Prozac, Sarafem) gibi antidepresanları seksüel düşüş gösterebilir. Bupropiona (Aplenzin, Wellbutrin) ekleme veya geçiş yapma – farklı bir antidepresan türü – genellikle seks hareketliliğini geliştirir.

Danışmanlık

Hap, yama, sprey veya jel ile tüm vücudunuza (sistemik) gönderilen östrojen beyin fonksiyonu ve cinsel tepkiyi etkileyen ruh hali faktörleri üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabilir. Ancak sistemik östrojen tedavisi bazı kadınlar için risk oluşturabilir.

İlaç incelemesi

Vaginal krem ​​veya yavaş salınan bir süppozituar veya vajina içine yerleştirdiğiniz halka şeklindeki daha küçük doz östrojen vajina kan akışını artırabilir ve sistemik östrojen ile ilişkili riskler olmadan arzun iyileşmesine yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz östrojen ve progesteronun bir kombinasyonu reçete edebilir.

Hormon tedavisi

Flibanserin (Addyi)

Testosteron gibi erkek hormonları, kadın cinsel işlevinde önemli bir rol oynamaktadır, oysa testosteron kadınlarda çok daha düşük oranlarda gerçekleşir. Bununla birlikte, kadınlarda testosteronun değiştirilmesi tartışmalıdır ve kadınlarda cinsel işlev bozukluğu nedeniyle Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmamıştır. Ayrıca akne, fazla vücut tüyleri ve ruh hali veya kişilik değişikliklerine neden olabilir.

Başlangıçta bir antidepresan olarak geliştirilen Flibanserin (Addyi), Premenopozal kadınlarda düşük cinsel istek için bir tedavi olarak Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan reçeteli bir ilaçtır.

Bir günlük hap, Addyi düşük cinsel arzusu olan ve deneyimi sıkıntılı bulan kadınlarda cinsel gücü artırabilir. Olası ciddi yan etkiler arasında, özellikle alkolle karıştırıldığında düşük kan basıncı, baş dönmesi ve bayılma sayılabilir. Uzmanlar, sekiz hafta sonra cinsel tercihinizde bir gelişme olduğunu fark etmezseniz ilacı almayı bırakmanızı önerir.

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, seks arzusunda büyük bir fark yaratabilir

Doktorunuza düşük cinsel isteği ifşa etmek bazı kadınlar için zor olabilir ve bazıları yerine tezgah üstü bitkisel takviyelere dönüşebilir. Ancak, bitkisel takviyeleri, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmez ve çoğu durumda, iyi çalışılmamıştır. Bu ürünler yan etkilere sahip olabileceğinden veya alacağınız diğer ilaçlarla etkileşimde bulunabileceğinden, bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Bitkisel takviyelerin bir karışımı olan bir üründen Avlimil denir. Bu ürün vücuda östrojen benzeri etkilere sahiptir. Ve bu etkiler bazı cinsel güçlüklerle yardımcı olsa da, aynı etkiler belirli meme kanseri türlerinin büyümesini de teşvik edebilir.

Başka bir ürün – zestra adlı bir botanik masaj yağı – klitoris, labia ve vajene uygulanır. Küçük bir çalışma, Zestra’nın plaseboya kıyasla uyarılma ve zevk artırdığını bulmuştur. Sadece yan etki genital bölgede hafif yanma idi. Zestra, vajinal kuruluğu olan veya hassas vajinal dokuları olan kadınlar için iyi bir seçenek değildir.

Düşük cinsel istek sizin ve eşiniz için çok zor olabilir. İstediğiniz kadar seksi ve romantik olamadığınızda – eskiden eskiden olduğu gibi sinirli veya üzgün hissetmek doğaldır.

Aynı zamanda düşük cinsel arz, eşinizin çelişkilere ve çekişmelere neden olabilecek reddedilmiş hissetmesini sağlayabilir. Ve bu tür bir ilişki kargaşası, seks isteğini daha da azaltabilir.

Cinsel isteğinizdeki dalgalanmaların her ilişkinin ve hayatın her aşamasının normal bir parçası olduğunu hatırlamak yardımcı olabilir. Tüm dikkatinizi seks üzerine odaklanmamaya çalışın. Bunun yerine, kendinizi ve ilişkinizi beslemek için biraz zaman harcayın.

Uzun bir yürüyüşe çıkın. Biraz ekstra uyku al. Eşinizin güle güle öpücüğünü kapıdan çıkmadan önce öpün. En sevdiğiniz restoranda bir randevu gecesi yapın. Kendiniz ve eşiniz hakkında iyi hissetmek, aslında en iyi ön seviye olabilir.

Doktorunu ziyaret et