Metoksalen (oral yol) yan etkiler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu tıbbın tedavisi genellikle tedaviden 24-48 saat sonra cildinizin hafif kızarıklığına neden olur. Bu beklenen bir etkidir ve endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, cildiniz boğulup ağrılıyorsa hemen doktorunuza danışın.

Metoksalen kullanımından sonra cilt kanseri gelişme riski artar. Düzenli olarak vücudunuzu kontrol etmeniz ve iyileşmeyen diş kaşlarını, yeni cilt büyümelerini ve cildin görünümünü veya görünümünü değiştiren cilt büyümelerini doktorunuza gösterin.

Cildin erken yaşlanması, metoksalen tedavisinin uzaması sonucu ortaya çıkabilir. Bu etki kalıcıdır ve bir kişi uzun süre güneşle savaştığında olana benzer.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.