Mastitis

Mastitis, göğüs ağrısı, şişme, sıcaklık ve kızarıklıkla sonuçlanan meme dokusunun bir enfeksiyonudur. Ayrıca ateş ve titreme yaşarsınız. Mastitis, emzirenme (laktasyon mastiti) olan kadınları en sık etkilemektedir, ancak bazen bu durum emzirmeyen kadınlarda da görülebilir.

Çoğu durumda, laktasyon mastiti doğumdan sonraki ilk altı ila 12 hafta içinde (doğum sonrası) gerçekleşir, ancak emzirme döneminde daha sonra ortaya çıkabilir. Durum, bebeğinizin bakımını zorlaştırarak kendinizi kaybetmenize neden olabilir.

Bazen mastitis, bir annenin, bebeğini niyetinde olmadan atmasını, ancak mastitis için bir antibiyotik kullanırken bile emzirmeye devam etmesini sağlar; sizin ve bebeğiniz için daha iyidir.

Mastitis ile belirti ve semptomlar aniden ortaya çıkabilir ve aşağıdakileri içerebilir:

Mastitis genellikle emzirmenin ilk birkaç haftasında görülür, ancak emzirirken herhangi bir zamanda olabilir. Laktasyon mastiti yalnızca bir memeyi etkilemektedir.

Çoğu vakada, göğsünüzün hassasiyet ve kızarıklık hissettiğini fark etmeden önce grip benzeri belirtilerle birkaç saat rahatsızlık duyarsınız. Belirtilerin ve belirtilerin bu kombinasyonunu tanıdığında hemen doktorunuzla iletişim kurmanız gerekir.

Doktorunuz muhtemelen tanıyı onaylamanızı isteyecektir. Oral antibiyotikler genellikle bu durumun tedavisinde etkilidir. Daha önce mastitis geçirmişseniz, doktorunuz telefonda antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotik kullandıktan sonraki ilk iki gününüzde belirti ve semptomlar düzelmezse, durumunuzun daha ciddi bir sorunun sonucu olmadığından emin olmak için derhal doktorunuza danışın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Anne sütü alımı öğrenilmiş bir yetenektir ve zavallı teknik, mastitin ana sebebi olan memenin sütü haline gelmesine neden olabilir. Diğer nedenler arasında

Mastitis için risk faktörleri şunlardır:

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Mastit yeterince tedavi edilmezse veya tıkanmış bir kanalla ilişkiliyse memenizde bir pus (apse) koleksiyonu gelişebilir ve kalınlaşmayla göğüs kütlesi veya sertlik alanı oluşabilir. Apseler genellikle cerrahi drenaj gerektirir. Bu komplikasyondan kaçınmak için, mastit belirtileri veya semptomları gelişir gelişmez doktorunuzla konuşun.

Rahatsızlığınızı hafifletmek için

Mastitis için, ilk randevunuz büyük olasılıkla normal kadın doğum uzmanı, aile hekiminiz veya hemşire uygulayıcınız ile birlikte olacaktır. Emzirme ile ilgili problemler için bir emzik doktoruna danışabilirsiniz.

Randevunuza hazırlanmak için

Mastitis için sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Doktorunuz size hakkında sorular sorabilir.

Doktorunuz mastiti, ateş, titreme ve göğüs ağrısı gibi bulgu ve belirtileri göz önüne alarak fizik muayene ile teşhis eder. Bir diğer belirgin işaret, göğüste kama biçiminde kızarıklık olup meme başını işaret eder ve dokunuşa açıktır.

Doktorunuz, mastitisin derhal tedavi edilmediğinde ortaya çıkabilecek bir komplikasyon olan meme absesi olmadığından emin olabilirsiniz. Anne sütünün bir kültürü, özellikle enfeksiyonunuz şiddetli ise, sizin için en iyi antibiyotiği belirlemede doktorunuza yardımcı olabilir.

Nadir bir meme kanseri – inflamatuar göğüs kanseri – formu, başlangıçta mastitisle karışabilen kızarıklık ve şişme neden olabilir. Doktorunuz teşhis amaçlı bir mamogram önerebilir. Bir dizi antibiyotik tedaviyi tamamladıktan sonra belirtileriniz ve semptomlarınız devam ederse, meme kanseri olmadığınızdan emin olmak için bir biyopsiye ihtiyacınız olabilir.

Mastitis tedavisi genellikle aşağıdakileri içerir:

Mastitisiniz antibiyotik kullandıktan sonra düzelmezse, daha fazla test yapmanız gerekip gerekmediğine karar verebilmesi için doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Mastitisiniz varsa emzirmeye devam etmek güvenlidir ve enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur.

Enfekte olmuş göğüste emzirmek çok acı vericiyse veya bebeğiniz bu göğüs üzerinde hemşire yapmayı reddederse, süt pompalamayı veya elle ifade etmeyi deneyin.

Bebeğinizle emzirmek için en iyi başlangıcınızı elde etmek ve mastitis gibi komplikasyonları önlemek için bir emzirme danışmanıyla görüşmeyi düşünün. Bir emzirme danışmanı, size emzirme teknikleri konusunda ipuçları verebilir ve paha biçilmez tavsiyelerde bulunabilir.

Bu ipuçlarını izleyerek mastitis alma şansınızı en aza indirin

Doktorunu ziyaret et