Akciğer kanseri nedenleri

Akciğer kanseri akciğerlerde başlayan bir kanser türüdür. Akciğerler, göğsünüzde nefes aldığınızda karbon dioksit solumayın ve serbest bırakırken oksijen alan iki süngerimsi organıdır.

Akciğer kanseri, Amerika Birleşik Devletleri’nde hem kadınlarda hem erkeklerde kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Akciğer kanseri her yıl kolon, prostat, yumurtalık ve göğüs kanserlerinden çok daha fazla hayat yaşıyor.

Sigara içen insanlar akciğer kanseri açısından en büyük riski taşırlar. Akciğer kanseri riski, sigara içtiğiniz zamana ve sigara sayısına bağlı olarak artar. Sigarayı bırakırsanız, uzun yıllar sigara içtiğiniz halde akciğer kanseri geliştirme şansınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Akciğer kanseri tipik olarak en erken evrelerde belirti ve semptomlara neden olmaz. Akciğer kanseri belirtileri ve belirtileri, genellikle hastalığın ilerlemesi ile ortaya çıkar.

Akciğer kanseri belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya bulgu varsa doktorunuzla randevu alın.

Eğer sigara içiyorsanız ve bırakamıyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Doktorunuz, danışmanlık, ilaçlar ve nikotin değiştirme ürünleri gibi sigarayı bırakmanız için stratejiler önerebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Sigara içmek akciğer kanserine nasıl neden olur?

Sigara, sigara içenlerde ve ikinci el dumana maruz kalan insanlarda akciğer kanserlerinin çoğuna neden olur. Ancak akciğer kanseri, hiç sigara içmeyen kişilerde ve ikinci el dumana uzun süre maruz kalmayanlarda da görülür. Bu vakalarda akciğer kanserinin net bir nedeni olmayabilir.

Doktorlar sigara içiminin akciğerlere hizalanacak hücrelere zarar vererek akciğer kanserine neden olduğuna inanıyorlar. Kansere yol açan maddelerin (kanserojen maddeler) dolu sigara dumanını teneffüs ettiğinizde, akciğer dokusunda değişiklikler hemen başlar.

Akciğer kanseri türleri

İlk önce vücudunuz bu hasarı onarabilir. Ancak her tekrarlanan maruz kalma ile akciğerlerinizi hizalayan normal hücreler giderek hasar görür. Zamanla, hasar hücrelerin anormal şekilde hareket etmesine ve sonuç olarak kanser gelmesine neden olur.

Ne yapabilirsin

Doktorlar akciğer kanserini mikroskop altında akciğer kanseri hücrelerinin görünümüne dayalı olarak iki ana bölüme ayırırlar. Doktorunuz hangi büyük akciğer kanseri türüne bağlı olarak tedavi kararları verir. Akciğer kanserinin iki genel türü şunlardır:

Akciğer kanseri teşhisi konduğunda sormanız gereken sorular

Bir dizi faktör akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bazı risk faktörleri örneğin sigarayı bırakmak suretiyle kontrol edilebilir. Ailenizin geçmişi gibi diğer faktörler de kontrol edilemez.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Akciğer kanseri için risk faktörleri şunlardır:

Akciğer kanseri için sağlıklı kişilerin test edilmesi

Radon gazı maruziyeti. Radon, sonuçta nefes aldığınız havanın bir parçası haline gelen doğal rüzgar, kaya ve su uranyumuyla üretilir. Evler de dahil olmak üzere herhangi bir binada güvenli olmayan radon seviyeleri birikebilir.

Ev geliştirme mağazalarında satın alınabilen radyon test kitleri, seviyelerin güvenli olup olmadığını belirleyebilir. Güvensiz düzeyler keşfedilirse çözümler sağlanır.

Akciğer kanseri gibi komplikasyonlara neden olabilir

Ağrı. Akciğerin ya da vücudun başka bir bölgesine (örneğin bir kemik gibi) yayılmış olan gelişmiş akciğer kanseri ağrıya neden olabilir.

Ağrı yaşarsanız doktorunuza bildirin. Ağrı başlangıçta hafif ve kesintili olabilir, ancak sabit hale gelebilir. İlaçlar, radyasyon terapisi ve diğer tedaviler sizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Göğüsteki sıvı (plevral efüzyon). Akciğer kanseri, göğüs boşluğundaki etkilenmiş akciğeri çevreleyen alanda (plevral boşluk) sıvının birikmesine neden olabilir.

Göğüste biriken sıvı, nefes darlığı çekmesine neden olabilir. Akışkınızı göğsünüzden boşaltmak ve plevral efüzyonun tekrar oluşma riskini azaltmak için tedaviler mevcuttur.

Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastaz). Akciğer kanseri genellikle beyin ve kemikler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastaz yapar).

Yayılan yayılma kanseri, hangi organın etkilendiğine bağlı olarak ağrı, mide bulantısı, baş ağrısı veya diğer bulgu ve belirtilere neden olabilir. Akciğer kanseri diğer organlara yayıldıktan sonra genellikle iyileştirilemez. İşaret ve belirtileri azaltmak ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olmak için tedaviler mevcuttur.

Akciğer kanseri teşhisi için testler

Endişe verici belirtileriniz varsa, aile doktorunuzu görünce başlayın. Doktorunuz akciğer kanseri olduğunuzdan şüphelenirse muhtemelen bir uzmana yönlendirileceksiniz. Akciğer kanseri olan kişileri tedavi eden uzmanlar şunları içerebilir:

Akciğer kanseri evreleme

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak çok şey var çünkü iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. Hazır olmanıza yardımcı olmak için,

Akciğer kanseri evreleri

Ameliyat

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Akciğer kanseri için, sorması gereken bazı temel sorular şunlardır:

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha sonra adres etmek istediğiniz diğer noktaları da kapsayacak şekilde daha fazla zaman tanıyabilir. Doktorunuz sorabilir

Birçok organizasyon akciğer kanseri riski yüksek olan kişilere yıllık bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları akciğer kanseri aramaktadır. 55 yaşın üzerindeyseniz ve sigara içiyorsanız veya kullanıyorsanız, akciğer kanseri taramasının yararları ve riskleri konusunda doktorunuzla konuşun.

Bazı çalışmalar akciğer kanseri taramasının daha başarılı bir şekilde tedavi edilebileceği kanseri erken keşfederek hayat kurtardığını gösteriyor. Ancak diğer çalışmalar, akciğer kanseri taramasının, genellikle invazif test gerektirebilecek ve gereksiz risklere ve endişeye maruz kalabileceği daha iyi huylu koşullara sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Akciğer kanseri olabileceğini düşünmeniz için sebep varsa, doktorunuz kanserli hücreleri aramak için bazı testler isteyebilir ve diğer koşulları ekarte edebilir. Akciğer kanserini teşhis etmek için doktorunuz öneride bulunabilir

Doku numunesi (biyopsi). Anormal hücrelerin bir örneği, biyopsi adı verilen bir prosedürde çıkartılabilir.

Doktorunuz bronkoskopi de dahil olmak üzere çeşitli yollarla biyopsi yapabilir; doktorunuz boğazınızın normal olmayan bölgelerini boğazından akciğerlerinize ileten ışıklı bir tüp ile inceler; mediastinoskopi, baz istasyonunda insizyon yapılır. Boynunuzdan ve cerrahi aletler göğüs kemiğinizin arkasından lenf düğümlerinden doku örnekleri almak için eklenir ve iğne biyopsisi, doktorunuzun bir göğüs duvarında bir iğneyi yönlendirmek için X-ray veya BT görüntüleri kullandığı ve şüpheli Hücreleri.

Bir biyopsi örneği, karaciğeriniz gibi lenf bezlerinden veya kanser yayılmış diğer alanlardan da alınabilir.

Akciğer kanseri teşhis edildiğinde, doktorunuz kanserinizin derecesini (aşamasını) belirlemek için çalışacaktır. Kanserinizin evresi size ve doktorunuza hangi tedavinin en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olur.

Evreleme testleri, doktorunuzun kanserin akciğerlerinizin ötesine yayılmış olduğuna dair kanıt aramak için görüntüleme prosedürlerini içerebilir. Bu testler CT taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MR), pozitron emisyon tomografisi (PET) ve kemik taramalarını içerir. Her test her kişiye uygun değildir, bu yüzden hangi prosedürlerin sizin için uygun olduğunu doktorunuzla konuşun.

Küçük hücreli akciğer kanseri bazen sınırlı veya kapsamlı olarak tanımlanır. Limited, kanserin bir akciğer ile sınırlı olduğunu gösterir. Kapsamlı kanserin bir akciğerin ötesine geçtiğini gösterir.

Siz ve doktorunuz genel sağlık durumunuz, kanserinizin türü ve evresi gibi bazı faktörlere dayanan bir kanser tedavi planı seçersiniz. Seçenekler tipik olarak ameliyat, kemoterapi, radyasyon terapisi veya hedefli ilaç terapisi de dahil olmak üzere bir veya daha fazla tedaviyi içerir.

Bazı durumlarda, tedavi görmemeyi seçebilirsiniz. Örneğin, tedavinin yan etkilerinin potansiyel yararları aştığını hissedebilirsiniz. Durum böyle olduğunda, doktorunuz ağrı ya da nefes darlığı gibi kanserin neden olduğu semptomları tedavi etmek için rahat bakım öneride bulunabilir.

Ameliyat sırasında cerrah akciğer kanseri ve sağlıklı doku marjını kaldırmaya çalışır. Akciğer kanseri kaldırma prosedürleri şunları içerir:

Cerrahiye giderseniz, cerrahınız kanser bulguları olup olmadığını kontrol etmek için lenf bezlerini göğsünüzden de çıkarabilir.

Akciğer kanseri cerrahisi, kanama ve enfeksiyon gibi riskleri taşır. Akciğer ameliyatından sonra nefes daralması beklenebilir. Akciğerinizin bir kısmı çıkarılırsa, kalan akciğer dokusu zamanla genişleyecek ve nefes almasını kolaylaştıracaktır. Doktorunuz iyileşmenizde yardımcı olması için solunum egzersizleri yoluyla size rehberlik edebilecek bir solunum terapisti tavsiye edebilir.

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanıyor. Bir veya daha fazla kemoterapi ilacı kolunuzdaki damar yoluyla verilebilir (intravenöz olarak) veya sözlü olarak alınabilir. İlaçların kombinasyonu genellikle birkaç hafta ya da aylık bir süre boyunca bir takım tedavilerle verilir, aralar kopabilir ve böylece iyileşebilirsiniz.

Kemoterapi, ameliyattan sonra kalan herhangi bir kanser hücresini öldürmek için sıklıkla kullanılır. Ayrıca kanseri küçültmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için cerrahi öncesi de kullanılabilir. Bazı durumlarda, ileri kanser ağrısı ve diğer semptomları gidermek için kemoterapi kullanılabilir.

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar gibi kaynaklardan gelen yüksek güçlü enerji kirişleri kullanıyor. Radyoterapi, vücudunuzun dışından akciğer kanserine yönlendirilebilir (dış ışın radyasyonu) veya iğneler, tohumlar veya kateterlerin içine konabilir ve vücudunuzun kansere yakın bir yere yerleştirilebilir (brakiterapi).

Radyoterapi, ameliyattan sonra kalan herhangi bir kanser hücresini öldürmek için kullanılabilir. Akciğer kanserleri cerrahi sırasında çıkarılamayan ilk tedavi olarak da kullanılabilir. İleri akciğer kanseri olan insanlar için, radyasyon terapisi ağrı ve diğer belirtileri hafifletmek için kullanılabilir.

Akciğer kanserli çok küçük hastalar için bir seçenek stereotaktik vücut radyoterapisi olabilir. Bu radyasyon şekli, akciğer kanserinde farklı açılardan birçok radyasyon ışını hedeflemektedir. Stereotaktik vücut radyoterapisi genellikle bir veya birkaç tedavide tamamlanır. Bazı durumlarda küçük tümörler için ameliyat yerine kullanılabilir.

Hedeflenen tedaviler, kanser hücrelerindeki spesifik anormallikleri hedefleyerek çalışan yeni kanser tedavileridir. Hedeflenen tedavi ilaçları genellikle kemoterapi ilaçlarıyla birlikte kullanılır.

Akciğer kanseri tedavisinde hedeflenen tedavi seçenekleri arasında

Bazı hedefe yönelik terapiler yalnızca kanser hücreleri belirli genetik mutasyonlara sahip kişilerde işe yarar. Kanser hücreleri, bu ilaçların sana yardımcı olup olmayacağını görmek için bir laboratuarda test edilecektir.

Klinik denemeler deneysel akciğer kanseri tedavilerinin incelenmesidir. Akciğer kanseri tedavileri çalışmıyorsa veya tedavi seçenekleriniz kısıtlıysa, klinik araştırmaya kaydolmak ilginizi çekebilir.

Bir klinik araştırmada incelenen tedaviler en son yenilikler olabilir, ancak bir tedaviyi garanti etmez. Tedavi seçeneklerinizi doktorunuzla dikkatlice tartın.

Bir klinik araştırmaya katılımınız, doktorların gelecekte akciğer kanserinin nasıl tedavi edileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Akciğer kanseri olan insanlar genellikle kanser belirtileri ve belirtileri ile birlikte tedavinin yan etkilerini yaşarlar. Palyatif bakım olarak da bilinen destekleyici bakım, belirtilerinizi ve belirtilerinizi en aza indirgemek için bir doktorla birlikte çalışmayı içeren bir tıp uzmanlık alanıdır.

Doktorunuz, kanser tedaviniz sırasında ve sonrasında rahat olmanızı sağlamak için tanıdan hemen sonra bir hafifletici bakım ekibi ile görüşmenizi tavsiye edebilir.

Bir çalışmada, tanıdan hemen sonra destekleyici bakıma başlamış, küçük hücreli dışı akciğer kanseri gelişmiş olan insanlar, kemoterapi ve radyasyon gibi tedavilere devam edenlere göre daha uzun yaşadı. Destekleyici bakım alanlar daha iyi bir ruh hali ve yaşam kalitesi bildirdiler. Ortalama bakım hizmeti alanlara kıyasla yaklaşık üç ay daha hayatta kaldılar.

Palyatif bakım almanın, kanseriniz için agresif bir tedaviden geçemeyeceğiniz anlamına gelmesinden endişe ediyor olabilirsiniz. Ancak iyileştirici tedavilerin yerine, palyatif bakım kanser tedavinizi tamamlar ve tedavinizi tamamlama olasılığınızı arttırabilir.

Akciğer kanseri olan birçok insan, hastalık seyrinde bir noktada nefes darlığı çeker. Tamamlayıcı oksijen gibi tedaviler ve daha rahat hissetmenize yardımcı olan ilaçlar bulunur, ancak bunlar her zaman yeterli değildir.

Nefes darlığı ile başa çıkmak için,

Nefes darlığı yaşarsanız veya semptomlarınız kötüleşirse doktorunuza bildirin, çünkü nefes darlığı hafifletmek için kullanılabilecek başka tedaviler de vardır.

Tamamlayıcı ve alternatif akciğer kanseri tedavileri kanserinizi tedavi edemez. Ancak, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler genellikle belirtilerin ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olmak için doktorunuzun bakımıyla birleştirilebilir.

Doktorunuz, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin yararlarını ve risklerini ölçmenize yardımcı olabilir.

Amerikan Göğüs Hekimleri Koleji, akciğer kanseri olan kişilerin

Akupunktur. Akupunktur seansı sırasında, eğitimli bir uygulayıcı küçük iğneleri vücudunuzdaki hassas noktalere yerleştirir. Akupunktur ağrıdan kurtulabilir ve mide bulantısı ve kusma gibi kanser tedavisinin yan etkilerini hafifletebilir, ancak akupunkturun kanseriniz üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Akupunktur sertifikalı bir uygulayıcı tarafından yapıldığında güvence altına alınabilir. Doktorunuzdan birisini toplumunuzdan tavsiye etmesini isteyin. Ancak akupunktur, düşük kan sayımı veya kan tinerini kullanmanız halinde güvenli değildir.

Masaj. Bir masaj sırasında masaj terapisti cildinize ve kaslarınıza basınç uygulamak için ellerini kullanır. Masaj, kanserli insanlarda kaygı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı masaj terapistleri özel olarak kanserli kişilerle çalışmak üzere eğitilirler.

Doktorunuzdan topluluğunuzdaki masaj terapistlerinin adlarını öğrenin. Masaj zarar vermemelidir. Masaj terapistiniz tümörünüzün herhangi bir yerinde ya da herhangi bir cerrahi yaraya basınç uygulamamalıdır. Kan sayımlarınız düşükse veya kan tinerleri alıyorsanız, masaj yaptırmayın.

Kanser teşhisi ezici olabilir. Zamanla, kanserin sıkıntı ve belirsizliği ile başa çıkmanın yollarını bulacaksınız. O zamana kadar,

Konuşacak birini bul. Umutlarınız ve korkularınız hakkında konuşmayı dinlemeye istekli iyi bir dinleyici bulun. Bu bir arkadaş veya aile üyesi olabilir. Danışman, tıbbi sosyal hizmet uzmanı, ruhban sınıfı üyesi veya kanser destek grubu için endişe ve anlayış da yararlı olabilir.

Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Ya da telefon defterinizi, kütüphanenizi veya Ulusal Kanser Enstitüsü veya Amerikan Kanser Derneği gibi bir kanser organizasyonunu kontrol edin.

Akciğer kanserini önlemenin emin bir yolu yok, ancak riskini azaltabilirsiniz.

Doktorunu ziyaret et

Kemoterapi

Radyasyon tedavisi

Hedeflenen ilaç terapisi

Klinik denemeler

Palyatif bakım

Nefes darlığı ile başa çıkma